Jejich módnost a to, že lidé už v nich nevidí jenom tu exotickou krásu, na kterou lze hledět s němým údivem, ale můžeme si ji doma poměrně snadno pěstovat sami, to už vidíme za mnoha okny bytů. Jsou i tací mazaní filutové (moje sousedka), že si ji koupí umělou a civěla jsem i já - k nerozeznání! Ovšem, když tam stála naprosto bez jakékoliv změny v růstu, pojala jsem podezření a sousedku usvědčila.
A nyní k nejméně náročným a vděčným - Phalaenospisům. Je to orchidea, kterou uvidíte v každém květinářství. Nejčastěji květe růžově až do různých fialových odstínů a bíle. Jinak jsou i žluté, oranžové a různě stínované, tečkované či pruhované, nemusí být jen jednobarevné. V poslední době se začaly pěstovat i jejich miniatury, ale přiznám se, že těm se u mne nedaří.
Zpravidla orchideu dostanete jako dárek, či podlehnete vedlejšímu oknu a jdete si ji koupit sami - udělat si malou radost...
A co teď. Nic tak zvláštního, již jsem slyšela i názor, že nejlépe kvetou ty, kterých si moc nevšímáte. Jinak moje metoda - úspěšná u mne, spočívá v tom, že ji dám na okno, nikdy ne na východ, mám okna na západ. Daří se jim tam, pokud bylo slunce ostré, stáhla jsem žaluzie, a nainstalovala podle postavení sluníčka, aby měly světlo a ne úpal.
Pokud tuto možnost nemáte, raději je při očekávání prudkého slunce a horka dejte dál od okna, ovšem světlo potřebují.
Co se týče zalévání, jsou různé názory, někdo je dokonce zalévá destilovanou vodu, nepátrala jsem do jaké míry je to vhodné, protože bych jí musela kupovat po kanystrech.
Já odlévám převařenou vodu po kávě do konévek, pak naliji do rozstřikovače a rosím, tato metoda mne nezklamala. Někdy po dešti požívám přírodní vodu ze sudu, ačkoliv ta už asi je i s hnojivem....ale měkká! Pozor, neodstřihávejte vzdušné kořeny, spíš roste, jen ty suché odstraňte, ale nikdy nestříkejte vodu do srdíčka rostliny!!!!
Rosím ráno a to ne každý den a všechny, dle potřeby a počasí.
Někdo namáčí celé květináče jednou za týden do vody. Nemám zkušenost a při tom množství a rovnání znovu do oken to ani zkoušet nebudu, to tak mít dva kusy, snad ano.
Jinak tohle se dělá s Vandami, ale to až jindy.
Občas je přihnojím hnojivem na orchideje - zelený obal - nebo můžeme na radu své velmi zkušené květinářky, tam jednoduše píchnout tyčinku hnojiva. Ovšem, jelikož se moc nezalévají, nemůže se ani rychle rozpustit, tak se občas, ale opravdu jen občas nebojím přihnojit tím jejich hnojivem, to nepostřikuji, ale zaliji. Vodu, která prosákne dolů, vylijte!!! Ihned! Jinak se dočkáte nemilého překvapení ve formě úhynu rostliny mokrem.
Dále existují poměrně nové výživné preparáty ve formě sprejů, o kterých vám nic neřeknu, protože nedám 100 Kč za to. Když se zeptám v několika prodejnách, jak se to aplikuje, na nějaké zkušenosti, tak se dočkám pokrčení ramen beze slov. To se mám co držet. Za stovku za jedno pokrčení ramen to ochotně budu dělat celý den. Přece chodí na školení!
Květinářka nejsem, ale to co někdy vidím, raději uteču.
Phalaenopsis kvete většinou velice dlouho a dokonce jsme měla 4 rozvětvené silné stvoly, to byl můj unikát. Fialové okno....Půl roku kvetení jedné rostliny není vůbec výjimkou, Pokud zjistíte nad posledním květem nahoře již slabá poupátka či dokonce uvadající, není to vaše vina a špatná péče, ale vezměte nůžky a ustřihněte je. Na stvolu si ze stran posílená orchidea vyžene nové stvoly, čí dokonce rostlinky!
Odkvetlé stvoly nikdy odřezávejte, odpočinou si a vyrazí znovu.
Jiná situace nastává, když stvol uschne, pochopitelně tam nemá co dělat a ustřihneme jej, ale pozor někdy je suchý jen kousek, tak popostřihuji až když případně vidím, že je živý - nepokračuji.
Většinou si stranou vyrazí nový květ a dokonce i nové rostlinky.
Phalaenospis je orchidea milující teplo a to i v zimě, takže žádné chladné přezimování! To platí u Cymbidia a je známo, kde přezimuje Cymbidium, uhynou Phaly, kde je dobře Phalám, Cymbidium zajde, to má rádo chladno.
Napadá mne, že se změnou klima k podzimu přichází i škůdci, loni jsem měla tu "čest", takže další článek věnuji rozpoznávání různých škůdců a jejich likvidaci.
Pak bych se ráda věnovala další nenáročné krásce a to Dendrobiu, pak Cymbidiu, Oncidiu, Miltonii a Vandě - ta je už pro zkušené pěstitele, jsou i finančně náročnější a všude je nemají.
Roxana
ChytráŽena.cz
ChytráŽena.cz