Hrajte s námi SUDOKU online !Hrajte s námi SUDOKU online ! Školní rok a prázdniny ve školním roce 2024/2025Školní rok a prázdniny ve školním roce 2024/2025 Velký roční horoskop na rok 2025Velký roční horoskop na rok 2025 Jarní prázdniny 2025 – termínyJarní prázdniny 2025 – termíny
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Pátek 17.01. 2025
Dnes má svátek Drahoslav
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY

Pigmentová znaménka - co o nich možná nevíte

8. 09. 2012 | Nemoci

1. Co to vlastně jsou pigmentová znaménka?

Pigmentová znaménka (pigmentové névy) jsou častými ohraničenými změnami na kůži, mohou být přítomny již při narození, mohou se však objevit až v průběhu života. Zakládají se většinou při vývoji plodu, ale obvykle nejsou dědičná. Existují névy z pigmentových buněk (melanocytů), tedy buněk, kterými jsme všichni vybaveni k ochraně před ultrafialovým zářením. V případě projevyu směrem k mateřskému znaménku jsou tyto buňky nadměrně činné. Dále existují tzv. névy névocelulární. Tyto již mají odlišný typ melanocytu, označují se také jako névocyty.
Névem z pigmentových buněk jsou např. obyčejné pihy nebo plošně rozsáhlejší névy uložené v hlubších partiích kůže (ve škáře).
Névy névocelulární jsou velmi časté, vyskytují se v různých počtech u každého člověka. Jsou většinou drobné pod 5 mm v průměru, tmavší, zřetelně ohraničené. Jejich prognóza je většinou dobrá. Neplatí to však beze zbytku. Některé z nich se také mohou měnit.
pigmentova zmaménkaVýznamnější vzhledem k možnému rozvoji nádoru melanomu jsou tzv. névy dysplastické (atypické).
Jsou větší (nad 5 mm v prům.), mají nepravidelný tvar a mohou mít různé barevné odstíny.
 

2. Jak poznám, že je s nimi něco v nepořádku?

Podle růstu – nad 5 mm v průměru. Podle nerovnoměrné barevnosti – střídají se odstíny žlutohnědé, hnědé, růžové, černé, ba i výbledy. Může již jit o melanom. Nepravidelné okraje mohou signalizovat přechod v melanom. Může se měnit i povrch s mokváním a krvácením, případně erozí s malou tendencí ke zhojení. Subjektivně může znaménko svědit i bolet, případně vyvolává pocit tlaku. Mění se kůže v okolí znaménka – např. barevné změny do bílé či šedé barvy, pigment pronikající do okolí, změny zánětlivé.
 

3. Jak probíhá jejich lékařská kontrola?

Lékař – nejčastěji dermatolog – znaménko vyšetří a rozhodne v případě potřeby o jeho chirurgickém odstranění nebo k úplnému vyloučení nebezpečí znaménko po určitou dobu sleduje v pravidelných intervalech.
 

4. Co se děje, když je nutné je odstranit? Jak se odstraňují?

Znaménka  se odstraňují chirurgicky, obvykle jde o zákrok provádění ambulantně v místním umrtvení. V případě podezření na melanom postup určí odborníci na specializovaných pracovištích, např. tzv. melanomová komise složená ze zástupců různých oborů.

Autor:
Prof. MUDr. Vladimír Vašků, CSc.
přednosta I. dermatovenerologické kliniky
Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně


Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
 


Pouze přihlášení mohou vkládat komentáře. Přihlásit se.

Komentáře
Žádné komentáře
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip


NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles