1. Co to vlastně jsou pigmentová znaménka?
Pigmentová znaménka (pigmentové névy) jsou častými ohraničenými změnami na kůži, mohou být přítomny již při narození, mohou se však objevit až v průběhu života. Zakládají se většinou při vývoji plodu, ale obvykle nejsou dědičná. Existují névy z pigmentových buněk (melanocytů), tedy buněk, kterými jsme všichni vybaveni k ochraně před ultrafialovým zářením. V případě projevyu směrem k mateřskému znaménku jsou tyto buňky nadměrně činné. Dále existují tzv. névy névocelulární. Tyto již mají odlišný typ melanocytu, označují se také jako névocyty.Névem z pigmentových buněk jsou např. obyčejné pihy nebo plošně rozsáhlejší névy uložené v hlubších partiích kůže (ve škáře).
Névy névocelulární jsou velmi časté, vyskytují se v různých počtech u každého člověka. Jsou většinou drobné pod 5 mm v průměru, tmavší, zřetelně ohraničené. Jejich prognóza je většinou dobrá. Neplatí to však beze zbytku. Některé z nich se také mohou měnit.
Významnější vzhledem k možnému rozvoji nádoru melanomu jsou tzv. névy dysplastické (atypické).
Jsou větší (nad 5 mm v prům.), mají nepravidelný tvar a mohou mít různé barevné odstíny.
2. Jak poznám, že je s nimi něco v nepořádku?
Podle růstu – nad 5 mm v průměru. Podle nerovnoměrné barevnosti – střídají se odstíny žlutohnědé, hnědé, růžové, černé, ba i výbledy. Může již jit o melanom. Nepravidelné okraje mohou signalizovat přechod v melanom. Může se měnit i povrch s mokváním a krvácením, případně erozí s malou tendencí ke zhojení. Subjektivně může znaménko svědit i bolet, případně vyvolává pocit tlaku. Mění se kůže v okolí znaménka – např. barevné změny do bílé či šedé barvy, pigment pronikající do okolí, změny zánětlivé.3. Jak probíhá jejich lékařská kontrola?
Lékař – nejčastěji dermatolog – znaménko vyšetří a rozhodne v případě potřeby o jeho chirurgickém odstranění nebo k úplnému vyloučení nebezpečí znaménko po určitou dobu sleduje v pravidelných intervalech.4. Co se děje, když je nutné je odstranit? Jak se odstraňují?
Znaménka se odstraňují chirurgicky, obvykle jde o zákrok provádění ambulantně v místním umrtvení. V případě podezření na melanom postup určí odborníci na specializovaných pracovištích, např. tzv. melanomová komise složená ze zástupců různých oborů.Autor:
Prof. MUDr. Vladimír Vašků, CSc.
přednosta I. dermatovenerologické kliniky
Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně
Prof. MUDr. Vladimír Vašků, CSc.
přednosta I. dermatovenerologické kliniky
Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně