Jedna bakterie, ale dokáže vyvolat mnoho různých nemocí. Tak by se dal charakterizovat pneumokok, který se vyskytuje v nosohltanu až deseti procent dospělých a šedesáti procent malých dětí. Mezi lidmi se přenáší kapénkami, stačí tedy jedno kýchnutí, prsknutí, a někdy i méně. Chladné měsíce roku jsou nejrizikovější. Bakteriím pneumokoka otevře cestu do organismu často jinak banální nachlazení, viróza, zkrátka něco, co tělo oslabí.
Co se týká malých dětí, pneumokok je jedním z patogenů, které u nich často způsobují zánět středního ucha. Děti mají snadno prostupnou Eustachovu trubici, více horizontálně položenou, než dospělí. Infekce se proto do prostoru středního ucha snáze dostane a způsobí bolestivý zánět. Nahromaděná tekutina potom může protrhnout ušní bubínek, pokud to neudělá řízeně lékař (takzvané „píchání uší“).
U dospělých se toto děje málo. Pneumokoky u nich způsobí spíše zánět dýchacích cest, zápal plic a podobně. Těm nejvážnějším chorobám způsobeným pneumokokem se říká invazivní pneumokoková onemocnění. Hrozí dětem, starším lidem nebo například chronickým pacientům, zkrátka lidem s oslabenou imunitou. Bakterie pneumokoka se v těchto případech šíří do krve a putuje tělem. Patří sem invazivní zápal plic, zánět mozkových blan (meningitida) nebo dokonce celková sepse organismu.
Proti pneumokokům máme k dispozici očkování, na které rodičům dětí přispívají zdravotní pojišťovny, a poměrně nově to dělají v případě lidí starších 65 let. Prevence je tedy snadno dostupná pro ty nejmenší i pro seniory – věkové skupiny, kterým pneumokoková onemocnění hrozí nejvíce.
Další informace najdete na www.prevenar.cz.
Zdroj, foto: Prevenar