Rodinná polévka nejen o víkendu
Zdraví a výživová hodnota polévek nejsou jediným důvodem, proč je zařazovat do jídelníčku. Pokud se najde za celý den krátká chvíle, kdy se může celá rodina sejít pohromadě, je škoda krátit tento okamžik dlouhým vařením. Krátká příprava polévky ušetří spoustu času na společné povídání, zábavu a hraní si s dětmi. Navíc jednoduchost přípravy polévek je ideálním způsobem zapojení dětí do práce v kuchyni. Děti mají pocit vlastní nezastupitelnosti pro tento úkol a polévku snědí s mnohem větší chutí. Je to přece jejich dílo!
Polévka je v tradiční české kuchyni vnímána velmi pozitivně. Právem. Konzumace polévky má mnohé výhody, jak představuje Bc. Blanka Sekerová, výživová specialistka: „Polévka probudí trávicí trakt, tedy stimuluje vylučování trávicích sekretů v žaludku i v tenkém střevě. Mohou za to extraktivní látky z masa a zeleniny, které jsou velmi aromatické. Smysly vnímanou vůni a chuť mozek vyhodnotí jako pokyn k dalšímu vylučování trávicích šťáv. Další pokrm je již pak tráven snáze a lépe. Obsahuje-li polévka zeleninu, je také kvalitním zdrojem vlákniny.“
Zeleninové polévky dokáží příjemně zasytit a jsou-li hustější, lze je jíst jako samostatné jídlo – například jako zdravou večeři.
„Polévka je rovněž neopomenutelným zdrojem tekutin. Jedna porce polévky dodá organismu přibližně 200 ml vody,“ doplňuje opodstatnění polévek výživová specialistka.
Polévka při rekonvalescenci i po kocovině
V dietním systému stravování v nemocnicích je vývar naprosto nezastupitelným pokrmem například pro pacienty po operacích. Dříve přisuzovaná magická moc těchto silných masových vývarů je dnes vysvětlena. Léčivá síla bujonů je v obsahu mnohých minerálních látek a kvalitních bílkovin, které napomáhají regeneraci organismu. A to nejen po operaci. Znáte snad něco jiného, co Vás po probdělé noci na bujarém večírku postaví tak rychle na nohy, jako silná hovězí polévka?
I polévky mají svou historii
Polévka byla vždy součástí jídelníčku především chudých lidí. Pokud pracovali těžce na polích, potřebovali jídlo vydatné, teplé a hlavně rychlé a jednoduché. Polévky se tehdy vařily zejména z brambor, zeleniny, obilovin a luštěnin. Svátečně se vylepšovaly sladkou nebo kyselou smetanou, mlékem. Francouzská kuchyně pak zbytek Evropy naučila připravovat masové polévky, které se velice rychle zdomácněly nejen v českých kuchyních. V současnosti lze připravit polévku dle tisíců receptur se splněním požadavků jak na lahůdkový a luxusní pokrm, tak na rychlé, zdravé a moderní jídlo.
Polévkové sedmero
Polévka je důležitou součástí zdravého a vyváženého jídelníčku.
Konzumace polévky před hlavním jídlem usnadní proces jeho trávení.Polévka Vás postaví na nohy – silný vývar napomáhá regeneraci vyčerpaného organismu.
Zeleninové polévky jsou významným zdrojem vlákniny.Polévka příjemně zasytí. Je vhodná při redukci hmotnosti, protože vydatnějšího hlavního jídla můžete sníst pak méně.
Polévky lze obměňovat přidáním různých přísad. Nikdy se pak nepřejí.Polévku lze jíst jako součást slavnostního menu i jako
jednoduchou zdravou večeři.
Zdroj: Vitana
Mangovka
ChytráŽena.cz