Mezi 32. a 36. týdnem těhotenství zaujímá většina dětí v děloze stabilní polohu, která se obvykle nemění až do porodu. Pokud se dítě samo včas neotočí, může se lékař pokusit o zevní obrat děťátka. Jedná se o obrácení dítěte pod ultrazvukovou kontrolou rukama přes břišní stěnu matky. Během zákroku je stav děťátka stále sledován, aby nedošlo ke stlačení pupeční šňůry nebo k poškození placenty. Tento postup se provádí dříve než začnou porodní bolesti, pokud je děloha relativně uvolněná.
Přirozeně nebo císařem?

V případě, že se lékař spolu s Vámi rozhodne pro spontánní vedení porodu při poloze koncem pánevním, musíte splňovat vy i Vaše děťátko následující bezpečnostní kritéria :
- poloha dítěte je koncem pánevním úplným ( naléhá hýžděmi a nožičkami )
- dítě je dost malé, aby byl jeho průchod nekomplikovaný ( má méně než 3500 g) není zase však tak malé, aby byl porod riskantní (méně než 2500 )
- nebylo zjištěno vcestné lůžko nebo vyhřeznutí pupeční šňůry
- matka je připravena a schopna během porodu dokonale spolupracovat, nemá zdravotní problémy, rozměry její pánve jsou normální a nemá zatíženou anamnézu
- na začátku první doby sestoupila příslušná část do pánve
- vše je připraveno na okamžitý operační porod, pokud by byl náhle nezbytný.
Při spontánním porodu koncem pánevním se při prořezávání hýždí plodu provádí v lokálním znecitlivění nástřih hráze, poté se nejprve porodí hýždě s nožičkami plodu a dolní částí trupu a pak ještě během téže kontrakce, nebo té následující, se porodí ramínka a hlavička plodu. V případě, že po porodu trupu děťátka nedochází ke spontánnímu porodu ramínek a hlavičky plodu, je potřeba je porodit s manuální dopomocí či za pomoci kleští. Císařský řez již v tuto chvíli není technicky možné provést.
speedyy58 - čtenářka
ChytráŽena.cz
ChytráŽena.cz