Ano, i takové maily se objevují v našich emailových schránkách. Troufám si říct, že poměrně často. Jedná se o tzv. Hoaxy – poplašné zprávy, které v drtivé většině případů nejsou založeny na pravdě. Jak se zachováte vy, když otevřete e-mail typu: Ahoj, já jsem kouzelný králíček, pokud mě pošleš pěti lidem, splním ti jedno přání. Pokud tento e-mail vymažeš, čeká tě velké neštěstí…
…ale co kdyby…
Hoaxy jsou ve světě internetu poměrně rozšířenou a dlouhodobou záležitostí. Denně plní emailové schránky milionů uživatelů, denně jsou rozesílány dál. Každý racionálně uvažující člověk po otevření této zprávy mail přečte a chystá se na jeho odstranění. Někdy nás odradí již první řádky řetězové zprávy. Mnohdy si řekneme: to jsme už četli. A email zavřeme. V tom lepším případě ihned odstraníme. Spousta z nás si však řekne – ale co kdyby? A email rozešle dál…
Nebezpečí hoaxu
Přesně to „co kdyby“ napomáhá šíření řetězových zpráv. Hoaxy jsou smyšlené a zároveň nebezpečné. Jaké nebezpečí nám hrozí? Pokud vám došel mail nebo petice, pod kterou jste se podepisovali, vyzradili jste své osobní údaje a navíc také emailovou adresu. Existují osoby, které se specializují na rozesílání hoaxů s cílem sesbírat co nejvíce emailových adres, které následně zprostředkují dál. To má za následek nevyžádanou poštu – spamy.
Darujte prosím krev
Existují také emailové zprávy, díky kterým jejich autoři žádají o určité materiální hodnoty. Může se jednat o finanční prostředky, vybavení, hygienické prostředky atd… Objevují se i případy, kdy je pomocí emailu žádáno o krev, orgány nebo jiné – poměrně zvláštní – věci. Pokud vás některý z emailů zaujal a vy chcete skutečně nějakým způsobem pomoci, je na místě se o dané problematice více informovat. Skutečně existují nesmyšlené prosby o pomoc. V takových případech je dobré kontaktovat osobu, která o pomoc žádá prostřednictvím údajů v emailu uvedených, popřípadě se informovat v nemocnici nebo jiném zdravotnickém zařízení.
Pokud to pěti lidem nepošleš, nic se nestane
Možná si někteří z vás vzpomenou na časy, kdy takové „hoaxy“ kolovaly mezi spolužáky ve školách. Jednalo se o dopisy, které bylo nutné pětkrát, desetkrát a x-krát opsat, poslat dál a čekat na nekonečné bohatství, slávu nebo lásku. A přesně z těchto dopisů se vyvinuly dnešní řetězové emaily. Pokud i vaši schránku brázdí množství těchto zpráv, je nutné uvědomit si, že pokud všechny nestihnete rozeslat nebo pokud nerozešlete ani jednu, nic se nestane.
Co tím sledují?
Osoby, které vytváří hoaxy mohou sbírat choulostivá data jakými je jméno, příjmení a emailová adresa nebo se takto jednoduše baví. Řetězových zpráv nám dojde skutečně nepřeberné množství. Jsou to zprávy se starými moudry, příslovími, ale i s obrázky autonehod, paranormálními jevy a tak dále… Máme na výběr, buď jim uvěříme nebo nikoliv. Pokud rozešleme dál, také nám v tom nikdo bránit nebude. Pokud však zprávu smažeme... opravdu se nic nestane!
Vendi V.
ChytráŽena.cz