Potápění v Egyptě si oblíbili profesionální potápěči, i začátečníci. Láká – li Vás tedy objevovat podmořskou faunu a floru, je potápění v Egyptě ideálním místem, kde začít. Důvodů, proč si potápěči vybírají právě Rudé moře je mnoho - krása a rozmanitost podmořského světa, tisíce druhů ryb, stovky druhů korálů, ale také vysoká teplota moře, která na hladině jen výjimečně klesá pod 20°C. Rudé moře se rozkládá mezi Arabským poloostrovem a Afrikou. Patří k nejslanějším mořím světa, což společně s velkou čistotou vody a prosluněnou hladinou vytváří ideální podmínky pro růst korálů. Ve zdejších vodách se také daří rejnokům, útesovým žralokům, delfínům, barakudám… Také zde žije mnoho druhů živočichů, jejichž život je pevně spjatý s korálovým útesem a nenašli byste je na žádném jiném místě na světě.
O Egyptě
Egypt je země stará už přibližně 5000 let. Po dobu 3000 let byl ovládán mocnými králi, takzvanými faraony. Na západě byla oblast oddělena od ostatního světa Libyjskou pouští, na východě pouští Arabskou, na severu Středozemním mořem. Tato kdysi nepřekonatelná překážka bránila spojení Egypta s okolním světem. Měl proto všechny předpoklady, vytvořit vlastními silami vysokou kulturu. Než vznikl egyptský stát, vyrůstaly na pobřeží Nilu malé vesnice, které se postupně sjednocovaly. Nejmocnější z náčelníků, později králů, dobývali území svých sousedů a stávali se ještě mocnějšími. Nakonec byl Egypt rozdělen na dvě části, Horní (bílá koruna) a Dolní (červená koruna). Kolem roku 3200 př.n.l. dobyl král Horního Egypta Meni Dolní Egypt a symbolicky obě koruny spojil. Pro všechny starobylé národy byl Egypt vždy zahalen tajemstvím. Země zůstala v podstatě záhadnou až do Champollionových objevů a prvních překladů egyptských textů, tedy i rozluštění hieroglyfů. Historie starověkého Egypta se dělí do několika úseků (Předdynastické období, Archaické období, Stará říše, Střední říše, Nová říše, Pozdní období, Řecko-Římské období, Muslimský Egypt). Nejvýznamější byly Stará, Střední a Nová říše. Ve Staré říši byly postaveny pyramidy a díky těmto stavbám je Stará říše označována jako Věk pyramid. Každý rok Nil zaplavil asi na 4 měsíce osídlené území. Povodeň s sebou přinesla úrodné bahno, které se usazovalo na polích. Egypťané měli důmyslně postavený systém kanálů na svých polích, do kterých se vlévala voda a zavlažovala úrodu.
Základní informace
Oficiální název: Egyptská arabská republika (od roku 1953). Středomořský přímořský stát, rozkládá se mezi Středozemním a Rudým mořem. Sousedí na východě s Izraelem, na jihu se Súdánem, na západě s Libyí a ze severu je omýván mořem. Hlavním zdrojem příjmů země činí v současné době Suezský průplav a cestovní ruch. 90 % celkové plochy tvoří pouště (Arabská, Libyjská, Núbijská).
Správní členění: 25 guvernorátů, 8 hospodářských oblastí.
Forma vlády: parlamentně prezidentská republika
Prezident: Mohammed Hosni Mubarak (od r. 1981)
Hlavní město: Káhira (14 mil. obyvatel)
Rozloha: 997.738 km2
Počet obyvatel: 66,05 mil. (po Nigérii je to nejlidnatější země Afriky)
Hustota osídlení: 58 obyv./km2, 1000 obyv./km2 údolí Nilu.
Obyvatelé: Egyptští Arabové (98 %), Núbijci, aj.
Náboženství: islám (sunnitští muslimové - 90 %), křesťanství (koptští křesťané - 9-10 %).
Jazyky: arabština (úřední jazyk), francouzština, angličtina, berberština, núbijština, bedžaština.
Měna: egyptská libra (EL) (asi 3,77 Kč) - anglicky Egyptian pound (EGP).
Láká Vás Egypt nebo potápění? Pak neváhejte vyzkoušet!