-Komerční sdělení-
V roce 2015 onemocnělo klíšťovou encefalitidou v České republice 351 obyvatel, dva lidé dokonce zemřeli. Česká republika tak drží smutné prvenství v počtu případů v Evropě i za rok 2015. Přestože je očkování proti klíšťové encefalitidě v ČR k dispozici již více než 20 let, proočkovanost české populace je stále vzhledem k velikosti zasaženého území nízká – necelých 24 %.
Velmi suché a teplé počasí v přechozích dvou letech způsobilo nižší aktivitu klíšťat, což se odráží v meziročních poklesech počtu případů klíšťové encefalitidy i na našem území. Přestože se nejvíce případů onemocnění (v roce 2015 více než 30 %3) objevuje u lidí ve věku od 55 let výš, jsou tyto skupiny paradoxně proočkovány stále nejméně. Ve věku od 55 do 64 let je to pouhých 15 %. Naopak nejvíce je naočkovaná populace ve věku 18-24, dosahuje 36 %.
72 % Čechů považuje klíšťovou encefalitidu za závažné onemocnění, kterým se může člověk nakazit od infikovaného klíštěte. Většina populace ví i o možnosti očkování proti tomuto onemocnění, ale už jen 23,7 % lidí se nakonec nechá opravdu naočkovat. Neuspokojivá jsou i data prezentující, kolik osob základní očkovací schéma nedokončí (30 %) nebo kdo se nechá po 3-5 letech přeočkovat a má tak posílenu ochranu na další období (29 %).
„Ochranný efekt základního očkování proti klíšťové encefalitidě patří k nejvyšším ze všech dostupných očkování, není však doživotní, je proto potřeba očkovací schéma dodržovat a přeočkování absolvovat v doporučených intervalech.“, upozorňuje doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD., člen Evropské pracovní skupiny pro klíšťovou encefalitidu a předseda Koalice pro podporu očkování.