Opatrnosti není nazbyt
Ze statistik lékařů vyplývá, že rizikovou situací bývá hlavně vystupování z auta, kdy je pozornost oslabena. Dobře si zmapujte terén přede dveřmi. Než pořádně došlápnete, raději se jich chvíli přidržte. Podobně dávejte pozor i na schody a obrubníky umístěné ve stínu, kde led s oblibou zůstává delší dobu. Vždy se chyťte zábradlí, ať předejdete pádu.
Přizpůsobte chůzi stavu chodníku
České chodníky, stejně jako silnice, bohužel nebývají v dobré kondici. Počítejte s tím a v zimě choďte pomalu. Nepospíchejte, pokud bezpodmínečně nemusíte. Novela tzv. „chodníkového zákona“, ke které došlo v roce 2010, totiž péči o chodníky přesunula do kompetencí měst a obcí. Ty ovšem na odklízení sněhu a posypy nemají často pracovní kapacity ani finance. V případě úrazu na náledí sice lze po městu požadovat odškodnění, musíte ale prokázat, že zranění nešlo zabránit, a to například vlastní opatrností. Rychlá chůze by vám v tom nepomohla.
Preventivní posílení kostí a kloubů
Kdo má tvrdé a zdravé kosti, uklouznutí pravděpodobně odnese jen pohmožděninami. Za mnohými zlomeninami stojí nedostatek vitaminu D. Lékaři se již delší dobu snaží veřejnost přesvědčit, že vápník a vitamin D musí přijímat v průběhu celého života, ne jen v dětství. Vápník tvoří 99 % skeletu a vitamin D je nezbytný pro jeho vázání a udržení v kostech. Zařaďte do jídelníčku pravidelně mléko, mléčné výrobky a ryby. Nezapomínejte se starat také o klouby, které vaše kosti spojují. Skvělým pomocníkem pro udržení zdravého pohybového aparátu jsou doplňky stravy, zejména kloubní preparáty. Hledejte ty, které obsahují vysoký podíl glukosamin sulfátu.
Dobré boty to jistí
Kozačky na jehle sice hezky vypadají, ale před uklouznutím vás příliš neochrání. Ba právě naopak. Čím vyšší podpatek, tím menší stabilita. A ta je na namrzlém chodníku základem. Ideální zimní obuv by proto měla být nízká, nohu pevně fixující a hlavně s hrubou podrážkou.
Pomocníci v nouzi
Zvláště pro starší lidi platí, že k chůzi na namrzlých chodnících by měli používat podpůrné prostředky, jako speciálně upravenou hůl opatřenou protiskluzovým násadcem s hroty. Je to levná, ale účinná investice, která může doslova zachránit život. Právě senioři totiž velmi často umírají na komplikace spojené s léčbou zlomeniny krčku.
Zdroj, foto:Proenzi® 3 plus