Pomoc, myš! Tak po téhle větě obvykle nezbude obyvatelům (především) panelových domů nic jiného, než zavolat na pomoc profesionální deratizátory. Jenže co když profesionál není profesionálem?
Na co si dát pozor
Tak zaprvé jedy na hlodavce se vám nemohou v domě objevit jenom tak. Povinností deratizační firmy je obyvatele domu včas informovat a důkladně označit deratizovaná místa.
Návnady nesmí být nebezpečné pro jiná zvířata nebo lidi (např. děti). Musejí být tedy umístěny ve speciálních krabičkách, aby nedošlo k jejich rozsypání, anebo aby s nimi nebylo nějak manipulováno.
„Firmy, které mají oprávnění provádět deratizaci, musejí dbát toho, aby se jedovatá návnada nenacházela volně přístupná na místech, kam se mohou dostat děti, hospodářská, nebo domácí zvířata. Pokud někdo něco takového zjistí, měl by ihned kontaktovat buď dotyčnou deratizační firmu, nebo hygienickou službu,“ připomíná Jan Mišurec z SOS.
Mohu s návnadou hýbat?
V zásadě ne. Pokud budete nuceni v opravdu vážných případech s návnadou manipulovat, pak nikdy ne holýma rukama. A nezapomeňte, že i v případě podezření na požití otravných směsí (např. u dítěte) je třeba ihned vyhledat lékaře!
Zdroj: SOS
Notburga
ChytráŽena.cz