-Komerční sdělení-
Vánoce jsou sice krásným obdobím plným radosti a setkávání s blízkými, ale zároveň shon, který je předchází, často přináší i zvýšený stres a únavu. Náročná pracovní doba, příprava na Svátky, vybírání dárků a organizace rodinných setkání snadno vyčerpají naši mysl i tělo. A to se může projevit také na našem zraku. Svůj podíl má i nevlídné počasí, proto v tomto období můžete pociťovat pálení či zarudnutí očí nebo zhoršené vidění.
Příprava na Vánoce často znamená pozdější uléhání a ranní vstávání, což se odráží nejen na celkovém vyčerpání organismu, ale nedostatek spánku způsobuje i únavu očí. Navíc mnoho firem má před Vánoci nejvíce zakázek, anebo si lidé snaží splnit všechny pracovní povinnosti, aby si mohli na konci roku užít Svátky se svými blízkými. To s sebou přináší přesčasy a dlouhé hodiny strávené u počítače. V dnešní době on-line nákupů navíc trávíme mnohem více času u monitoru nebo obrazovky chytrého telefonu i po práci. Vybíráme dárky pro své blízké, hledáme recepty na cukroví a jiné dobroty nebo sháníme ubytování na Svátky či Silvestra, abychom si dopřáli zaslouženou dovolenou na konci roku.
Při dlouhodobé práci na počítači si dávejte pauzy
Právě čas strávený u elektronických zařízení má na oči nepříznivý vliv. Lidské oko není přizpůsobeno na dlouhé ostření do blízka. Naši předci trávili většinu dne hleděním do dálky, zatímco my mnoho hodin denně upínáme zrak do blízka. Oční sval je přitom jako jiné svaly – pohledem nablízko se stahuje a pokud jej namáháme příliš, nefunguje pak, jak by měl. Může se objevit rozmazané vidění, pálení očí, ale i bolest hlavy nebo potíže se soustředěním. Jestliže tedy pracujete na počítači, zařaďte do svého režimu pravidlo 20/20/20. „Znamená to, že po každých dvaceti minutách práce s počítačem se nejméně na dvacet vteřin zadívejte na bod vzdálený minimálně 20 stop, což odpovídá zhruba šesti metrům. Ulevíte zaostřovacím svalům, procvičíte si oči a zabráníte jejich vysychání,“ doporučuje MUDr. Lucie Valešová, primářka Oční kliniky NeoVize Praha.
Nezapomínejte mrkat a zvlhčujte vzduch
Věděli jste, že většinou mrkáme přibližně 15× až 20× za minutu, ovšem při soustředěném sledování monitoru či displeje se tato frekvence snižuje? „Slzy se rozmrkávají po oku a je to zcela zásadní pro pohodlí očí. V okamžiku, kdy se soustředíme na práci do blízka – třeba čtení knihy, nebo velmi intenzivně pracujeme s počítačem, mrkat zapomeneme,“ vysvětluje MUDr. Lucie Valešová a dodává, že pokud se oko příliš soustředí a méně mrká, osychá a vzniká nepříjemný pocit pálení, řezání, rozmlžené vidění, zarudnutí očí a pocit únavy zraku. Tyto potíže může umocňovat i přetopený vzduch doma nebo v kanceláři. A dílo zkázy dokoná vítr či mráz, který vládne v zimních měsících. Pokud vás suché oči trápí, pořiďte si umělé slzy, kterými čas od času oko zvlhčíte a ulevíte mu. Také používejte zvlhčovač vzduchu, zejména ve vytápěných místnostech.
Stres může být jednou z příčin sítnicové choroby nebo spustit tik v oku
Shon, termíny, zvýšené finanční výdaje – to vše zvyšuje hladinu stresových hormonů, což se negativně odráží na celém organismu, a dokonce může ovlivňovat i zrak. „Stres se udává jako jeden z faktorů vzniku sítnicové choroby centrální serózní chorioretinopatie, která postihuje hlavně mladé muže. Dojde k přechodnému poklesu centrálního vidění, většinou na jednom oku, a pocitu vlnění. Obvykle se po čase vidění opět vyjasní,“ vysvětluje MUDr. Lucie Valešová. Stres, únava a nadměrné namáhání očí mohou být také příčinou nepříjemných záškubů očního víčka, lidově řečenému „tikání v oku“.
Vyčerpání organismu zhoršuje projevy presbyopie
V souvislosti se stresem a vyčerpáním organismu se mohou také zesílit problémy s vetchozrakostí neboli presbyopií. Tato vada se objevuje obvykle po pětačtyřicátém roku věku, kdy postupně dochází ke snižování výkonu akomodačního procesu, tedy schopnosti zaostřování. Tato nedostatečnost bývá korigována brýlemi na blízko, případně ji lze odstranit efektivní a rychlou operací metodou PRELEX. „Lidem, kteří už potřebují k vidění do blízka brýlovou korekci, při únavě nebo i při viróze a celkovém vyčerpání dojdou rezervy organismu a zhorší se i schopnost zaostřování do blízka,“ popisuje primářka Valešová, jak může vlivem stresu docházet ke zhoršení vidění u presbyopiků. Zároveň však oftalmoložka uklidňuje: „Pokud člověk opět dobije baterky, tento problém se může částečně zlepšit a brýle do blízka můžete potřebovat v méně situacích.“
V době nemoci přestaňte nosit kontaktní čočky
Na podzim a v zimě také často útočí na tělo virózy, a i ty způsobují vyčerpání organismu. Pokud jste majiteli kontaktních čoček a začnete pociťovat příznaky, jako je kašel nebo teplota, měli byste čočky přestat nosit. „Následný rozvoj onemocnění může způsobit zánět spojivek a zhoršit podmínky nošení kontaktních čoček. Doporučuji v takovém případě nosit raději brýle,“ uvádí oftalmoložka Valešová.
Vánoční dárek pro vaše oči? Vyrazte ven!
I v předvánočním shonu se zkuste zastavit, nadechnout se a věnovat péči nejen očím, ale také celkové rovnováze těla i mysli. Dbejte na vyvážený jídelníček, snažte se chodit spát v pravidelnou dobu a zajistit si kvalitní spánek, případně vyzkoušejte různé relaxační techniky pro snížení stresu, jako je jóga, meditace, hluboké dýchání a další. Pro regeneraci očí je ideální se více dívat do dálky a nejlépe v zeleni. Už tím, jak svaly pohybují okem, které se dívá různými směry a na odlišné vzdálenosti, stimulují látkovou výměnu a výživu oka. Že v předvánočním shonu nemáte na procházky čas? Můžete spojit příjemné s užitečným a během chození venku či pobytu v zahradě třeba vyřizovat telefonáty, poslechnout si podcast související s vaším povoláním, anebo si prostřednictvím umělé inteligence či aplikace (např. Speechify) převeďte text na řeč a generovaným hlasem si nechte do sluchátek předčítat maily, články, dokumenty či PDF soubory. Tím vším můžete ulevit svým očím, abyste méně hleděli do obrazovek. Pokud by se vaše potíže se zrakem nezlepšovaly ani po vyzkoušení výše uvedených opatření, neváhejte navštívit očního lékaře. Ten provede vyšetření a zjistí přesnou příčinu vašich potíží.