-Komerční sdělení-
První otázka, kterou je nezbytné zodpovědět je „Co jsou extrémní mrazy?“. Z meteorologického hlediska za arktický den pokládáme stav, kdy maximální denní teplota nestoupne nad -10° C. Avšak z kosmetického pohledu můžeme i celodenní mráz označit jako pro pokožku nebezpečný.
Jak dlouho pobývat venku při mrazech?
Platí zásada, že děti by neměly při denních teplotách do -5° C být venku déle jak 1 hodinu a při -10° C by raději měly zůstat doma. Pochopitelně mimo nezbytné přesuny. Dospělí snášejí při odpovídajícím oblečení a kosmetické péči teploty do -10° C bez většího rizika přibližně 2 hodiny. Osoby s onemocněními srdeně-cévního systému, astmatici, ale také lidé s projevy atopie typu atopické dermatitidy, kterým neprospívá především suchý mráz, by se neměly venku pohybovat vůbec nebo jen v nezbytné nutnosti.
Rychlá změna teploty představuje pro kůži velké riziko
Na pozvolný pokles nebo vzestup teplot se kůže dobře aklimatizuje. I Evropan středního klimatického pásu se přizpůsobí teplotním podmínkám zimní Sibiře velmi dobře v případě, že jeho pobyt je dlouhodobý. Krátký a náhlý výkyv teplot, který je navíc spojený se suchým vzduchem, vede k stažení kožních cév a snížení zásobování kůže živinami. V praxi to znamená, že pokud vyjdeme z místnosti vytopené na 20° C do mrazu -10° C, vede třiceti stupňový rozdíl k překotné reakci kožních cév, které se stáhnou a brání ztrátám tepla z těla. Právě během prvních minut vznikají mikrotraumatizující "omrzliny“ pouze v úrovni pokožky. To se postupně projeví jejím zvýšeným šupinatěním, olupováním, svěděním. Stav se často neupravuje ani při delším pobytu v teple. Pozor - začervenání nemusí být v těchto případech vůbec přítomné.
Dehydratace a křehkost
Zatímco pro vysoké teploty má kůže ,,k dispozici“ regulační mechanizmy typu pocení, při velmi nízkých teplotách je hlavním mechanizmem stažení kožních cév, což ovšem přispívá
v extrémních případech k omrzlinám. Kůže je při velkých mrazech náchylnější k tvorbě drobných prasklin, které vznikají v důsledku dehydratace a přesušení. Existuje výraz "like frost paper“, který vyjadřuje stav kůže, která byla vystavena mrazům a náhle přešla do vysokých teplot (bazén, sauna, přetopené místnosti). Kůže bývá trvale podrážděná, svědí a její povrch se podobá mokrému plátu papíru, který náhle zmrzl.
Slunce je zrádné i při mrazech
Skutečnost, že sluneční paprsky mohou spálit pokožku v zimě na horách s množstvím sněhu více než v létě u moře, je všeobecně známa. Slunce je však zrádné i v jiném ohledu, a to zvláště v tuhých mrazech. Receptory v kůži, které vnímají teplo (termoreceptory), jsou vnímavější vůči vyšším teplotám než vůči extrémnímu chladu.
Pokud je mráz kolem -15° C, současně svítí slunce a je bezvětří, můžeme subjektivně pociťovat teplo. Ve skutečnosti však dopadající sluneční paprsky nestačí kůži prohřívat, a tak na ni postupně začne působit výrazný chlad, který vede až k omrzlinám. Zejména lyžaři a běžkaři si večer po mrazivém slunečném dnu často všimnou jakoby necitlivých bělavých flíčků na kůži, ze kterých mnohdy vznikají drobné puchýřky. To není následek expozice slunci, ale chladu, v jehož důsledku vznikají mikro omrzliny.
Vyladí pleť do pohody
Jako ochranný štít proti mrazu a chladu působí jedinečná emulze SynCare na bázi vody v oleji. Ve skutečnosti jde o velmi jemný rozptyl vodních částic ve výživné olejové fázi. Jemná emulze pleť nejen dokonale chrání, ale současně také zklidňuje. Přispívá k tomu obsažený panthenol a vitamín E.
Přípravek zabraňuje krystalizaci vody v buňkách a tak zamezuje dehydrataci a podráždění i mimořádně citlivé pleti se sklonem k zarudnutí. Obsahuje kvalitní UVA a UVB filtry, takže dokáže pleť účinně chránit také před zimním sluncem na horách. Emulzi SynCare lze použít také na hřbety rukou. Výsledkem je hladká a dokonale chráněná pokožka bez známek podráždění v chladném počasí i v extrémních podmínkách.
K dostání v lékárnách a kosmetických studiích.
Doporučená cena balení 75 ml je 250 Kč, 15 ml za 69 Kč.