-Komerční sdělení-
Léto znamená také parné dny, které mohou být pro čtyřnohého parťáka pořádnou výzvou. Přehřátí organismu je u psů poměrně častým jevem, který však může mít fatální následky.
Jak přehřátí předcházet?
Psi se ochlazují především zrychleným dýcháním s otevřenou tlamou a vyplazeným jazykem. Na rozdíl od lidí se totiž takřka nepotí. Mají sice potní žlázy na tlapkách, ty ale nejsou schopny regulovat teplotu tak efektivně.
Jaké jsou příznaky přehřátí u psa
• hyperventilace a ztížené dýchání, zrychlený srdeční tep
• suchý horký čenich, suché sliznice
• zvýšená teplota těla (i přes 40 °C)
• průjem a zvracení
• dezorientace, malátnost až kolaps
Pokud u svého psa zpozorujete varovné signály, je nutné okamžitě jednat. Přerušte aktivitu a přesuňte psa do stínu. Nabízejte mu po douškách vodu a zvolna ho ochlazujte prouděním vzduchu a vlažnou vodou (tlapky, třísla) – pozor, voda nesmí být ledová. Špatným nápadem je také nechat psa vletět například do rybníka, šokem by se uzavřely kapiláry a vnitřní teplota by se ještě zvýšila.
Po stabilizaci pro jistotu navštivte veterináře. V závažných případech vyhledejte veterinární pomoc okamžitě, přehřátí ohrožuje psa na životě.
Základní pravidla pohodového léta se psem
1. Pro psy jsou náročné zejména skokové změny, takže když se nárazově oteplí (klidně i z 10 na 20 stupňů), vyhýbejte se náročným aktivitám. Aklimatizace psa na nové teploty obvykle trvá 10 až 20 dní.
2. Nenechávejte psa na přímém slunci. Vždy zajistěte, aby měl možnost schovat se do stínu. Dopřejte mu také dostatek čerstvé vody.
3. V autě nenechávejte psa vůbec. Ani na 3 minuty, nikdy nevíte, kde se zdržíte a mohlo by být pozdě. I dospělý člověk by do 15 minut v zavřeném autě v létě zkolaboval. Natož pes, jehož chladicí mechanismy nejsou tak efektivní.
4. Pobyt u rybníka nemusí být dostatečnou prevencí přehřátí. Pes se může přehřát i ve vodě – například aportováním míčků nebo delším plaváním.
5. Venčení a náročnější aktivity plánujte na ráno nebo večer, tedy chladnější části dne.
6. Na výlety se psem preferujte les, který funguje jako přirozená klimatizace, nebo stezky podél vody.
7. U některých, zejména brachycefalických, plemen, buďte ještě opatrnější. Kvůli kratšímu čumáčku není ochlazování tak efektivní. Stejně tak buďte opatrní u štěňat, starších psů, psů s nadváhou a nemocných psů.
Chladící podložky, vesty a bazény pro psy
Jak psovi pomoci snášet léto o chlup lépe?
• Pokud máte zahradu, chlupáč bude nadšený z bazénu pro psy. Možná mu ho budete i závidět.
• Alternativou na procházky je také chladící vesta pro psa. Psovi ji však dávejte s rozumem, nemá totiž volbu vestu sundat.
Není však třeba panikařit. S trochou plánování a přizpůsobení aktivit aktuálnímu počasí můžete svému psovi zajistit bezpečné a pohodové léto bez rizika přehřátí.