Základními podmínkami pro kvalitní a vydatný spánek jsou správná a dobře "padnoucí" postel, tma a ticho. Neméně důležité je i oproštění se od různých látek, které spánek potlačují – alkohol, kofein atd. Důležité je také vyhnout se před spaním těžkým jídlům a správně si dobu usnutí načasovat. Ideální doba pro usnutí je totiž vždy každý den ve stejný čas, nejlépe kolem 22. hodiny.
Když ani tohle nestačí
Přesto ale může člověk ležet na nejpohodlnější posteli, v tichém a odhlučněném pokoji, ale když má roztěkanou mysl, stejně usnout nemůže, a pokud ano, různě se budí po celou noc. Takový spánek pak vůbec není kvalitní a člověk se ráno cítí ještě více unavený než večer před ulehnutím. Odložit různé myšlenky a hodit celodenní starosti za hlavu totiž není tak snadné jako zhasnout světlo a vypnout televizi. Přesto to ale natrénovat lze.
Naslouchejte lidové moudrosti
Jak říkali už naši předkové, ráno je moudřejší večera. A měli pravdu. Zbytečné honění starostlivých myšlenek hlavou totiž nejenže daný problém nevyřeší, ale ještě člověka připraví o to nejsladší na světě. Hoďte tedy starosti za hlavu a zkuste se soustředit na něco pozitivního.
Další cestou může být soustředit pozornost na okolí a vlastní tělo. Zkuste naslouchat nočním zvukům (ne ale ježdění tramvají a aut pod oknem nebo dovádění sousedů). Uklidnit mysl můžete i nasloucháním vlastnímu tělu, například uvolňováním a napínáním jednotlivých svalových skupin.
Zacvičte si
Mezi jednoduchá cvičení, která pomohou uvolnit mysl od zbytečných myšlenek, pak patří lehnutí si na záda, zavření očí a provedení pěti pomalých, hlubokých nádechů. Potom je třeba pevně zavřít oči a na několik vteřin napnout svaly na čele. Poté uvolnit a postupovat s napínáním a uvolňováním přes obličej, krk a tělo až prstům na nohách. Potom je třeba se uvolnit a znovu pětkrát zhluboka nadechnout. Tato účinná relaxační technika trvá pouze několik minut, ale ušetří spoustu času, který by člověk jinak strávil přemýšlením o zbytečnostech.
Zdroj: Dobrý-spánek.cz
Mangovka
ChytráŽena.cz