Jakou funkci plní v přípravě kůže na léto vitamínové doplňky?
Především vitamín E a vitamín C, jako tzv. antioxidanty, zmírňují nepříznivý dopad ultrafialového záření na kůži a mimo jiné pomáhají chránit systém vaziva ve škáře.
Má nějaký smysl používat samoopalovací krémy při přípravě kůže na letní slunění, nebo jde pouze o vizuální vylepšení vzhledu kůže?
Samoopalovací krémy mají jen minimální význam v ochraně, skutečně jde spíše o kosmetické vylepšení vzhledu.
Pomáhá při přípravě kůže na opalování i pravidelná návštěva solária?
Návštěva solária jen navyšuje zátěž.
Chrání kůži před UV paprsky samoopalovací krémy?
Jejich ochranný efekt, jak již jsem uvedl, je minimální.
Je vůbec možné kůži na opalování připravit?
Jednoduchý dotaz, složitá odpověď. Jakou kůži? Jaký fototyp? Některé typy kůže by se slunečnímu světlu s ultrafialovou složkou záření měly vystavovat jen minimálně, jde o fototyp I., tedy osobu rusovlasou, s mléčnou pletí, pihami a v podstatě neschopností se opálit, získat tedy ochrannou pigmentaci. Takové osoby by se tedy neměly ani připravovat na letní slunění. V případě nutnosti pobytu na slunci by se měly krýt prostředky s vysokými ochrannými faktory v závislosti na délce expozice a denní době, tj. při intenzitě slunce silné až extrémní používat prostředky s ochrannými faktory většími než 50, při střední intenzitě 30. U fototypu II., tedy osoby se světlými vlasy a jistým individuálním rozmezím schopnosti pigmentovat, je ochrana rovněž nutná. Je možné použít ochranné prostředky, které mají nižší faktory. Při postupné zátěži u hnědnoucích jedinců stejně jako u jedinců s fototypem III., u kterých se vždy vytváří ochranná pigmentace, tato pigmentace již významně chrání před další zátěží.
Autor: Doc. MUDr. Vladimír Vašků, CSc., přednosta I. dermatovenerologické kliniky Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně