Super přírodním lékem na zvýšený cholesterol je nenápadný řepík lékařský, léčivka s dlouhou tradicí. V antickém Řecku byla bylinka zasvěcena bohyni Pallas Athéně a řečtí lékaři ho používali jako prostředek proti obtížně se hojícím vředům.
Ve francouzském lidovém léčitelství doporučovali při migréně koupele rukou a nohou v řepíkovém odvaru. Severské národy zase užívali řepíkový čaj proti únavě a malátnosti. Řepík byl jednou z hlavních bylinek tzv. klášterních zahrad, mniši ho používali k léčení žaludečních potíží a otevřených ran. Již arabský lékař Avicenna vychvaloval řepík jako rostlinu důležitou pro játra a lékař Petr Ondřej Mattioli považoval tuto bylinku za „vznešenou proti zacpání jater“.
Řepík obsahuje účinnou látku cholin, která reguluje hladinu cholesterolu v krvi, zabraňuje nadměrnému ukládání tuku v cévách i játrech, příznivě ovlivňuje metabolismus tuků. Také zlepšuje detoxikační činnost jater, podporuje funkci žlučníku a má dezinfekční a protizánětlivé účinky.
Řepíkový čaj se osvědčil při žaludečních, žlučníkových a jaterních potížích. Působí účinně k potlačení zánětlivých stavů, příznivě ovlivňuje též léčení peptického vředu. Při trávicích potížích se doporučuje čaj v kombinaci s mátou v poměru 1:1. Léčivý čaj z řepíku povzbuzuje činnost ledvin a pomáhá při ledvinovém písku a kamenech. Působí i při nemocích sleziny, je účinný i při chudokrevnosti.
Skutečnost, že řepík je na výsluní popularity již více než 2000 let, svědčí o jeho vysoké léčivé kvalitě. Ne nadarmo Slovinci řepíku říkají “Vsega světa zdravje - lék celého světa“!
Autorka: Jarmila Mandžuková