Začínáme tím, že začneme žít zdravým životním stylem. K tomu patří správná životospráva a dostatek pohybu.
Vysoký krevní tlak
Mnoho z nás o něm vůbec neví, zpočátku nemívá žádné příznaky. Později se může projevovat např. bolestí hlavy, únavou nebo poruchami spánku. Má podíl na vážných nemocech, srdečním infarktu, mozkové mrtvici a mnoha dalších. Vysoký tlak můžete snížit správnou životosprávou. Omezte co nejvíce solení. Konzumujte málo červeného masa, místo něj zařaďte do jídelníčku ryby nebo drůbež, nízkotučné potraviny, kvalitní oleje - např. olivový olej. Jezte hodně zeleniny, ovoce a celozrnného pečiva. Zvolte si aktivitu, která vás bude těšit. Stačí denně půlhodinová procházka, nebo se zaměřte na nějaký sport. Riziko onemocnění s vysokým krevním tlakem se zvýší, budete-li mít nadváhu. Naučte se zvládat stres a také relaxovat. Nekuřte, kouření způsobuje zvyšování krevního tlaku a také omezte spotřebu alkoholu.
Co všechno nám sníží krevní tlak?
Pravidelná konzumace ovesných vloček snižuje tlak a také hladinu cholesterolu. Můžete si je nasypat třeba do jogurtu. Česnek je nejen účinné antibiotikum, ale také dobrým pomocníkem při snižování krevního tlaku. Denně stačí sníst jeden stroužek. Můžete si koupit také tinkturu nebo sušený koncentrát.
Bylinky na vysoký tlak
Při použití bylinek je vhodné se předem poradit s lékařem nebo lékárníkem. Vysoký krevní tlak snižuje hloh obecný, léčí také srdeční potíže a kozlík lékařský, který nejen snižuje tlak, ale má silné uklidňující účinky.
Cholesterol
Cholesterol je pro organizmus nepostradatelný, ale na druhou stranu ho nesmíme mít v krvi nadbytek. Jeho vysoké hodnoty vedou ke vzniku mnoha vážných nemocí.
Začínáme opět správnou životosprávou. Stejně tak jako u vysokého tlaku. Zařaďte do jídelníčku rostlinné tuky, živočišné z jídelníčku vyškrtněte, stejně jako uzeniny.
Na zvýšený cholesterol jsou nejlepší citrusy
Pomerančová nebo grepová šťáva z čerstvě vymačkaného ovoce udržuje normální hodnoty cholesterolu v krvi.
Sója a sójové mléko
Sója jako luštěnina a sójové mléko jsou nejbohatším zdrojem proteinů, vitamínů a minerálů. Neobsahují cholesterol a jsou lépe stravitelné.
Zelený čaj upravuje vysoký krevní tlak a odbourává cholesterol v krvi. Pití zeleného čaje zabraňuje ukládání cholesterolu v cévách.
Nízký krevní tlak
Přestože není na rozdíl od vysokého tlaku nebezpečný, ale i tak dokáže pěkně potrápit. Lidé s nízkým tlakem se cítí malátní, omdlívají, mají závratě. K jeho regulaci vám bohatě postačí úprava jídelníčku. Při nízkém tlaku je vhodná lehká strava, v menších porcích a častěji denně zastoupená dostatkem vitamínů B a C, minerálů a bílkovin. Nezapomínejte na dostatečný pitný režim, vhodné jsou minerálky. Sůl není sice ve větším množství zdravá, ale na rozdíl od lidí s vysokým krevním tlakem si jídlo osolit můžete. Sodík obsažený v soli totiž krevní tlak zvyšuje.
Co pomáhá na nízký krevní tlak?
Lékořice, která nízký tlak mírně zvýší. Vysoký obsah lékořice mívají také pendreky nebo lékořicové bonbony. S jejich konzumací to ale nesmíte přehánět, aby vám neuškodily jinak.
Káva
O kávě se říká, že rychle zvedne tlak, ale jen na chvíli. Na zvýšení tlaku je účinný černý nebo zelený čaj.
Bylinky na nízký tlak
Nejlepšími bylinkami jsou kopřiva a zázvor, ze kterých si můžete připravit čaj.
Koupele
Při nízkém tlaku jsou účinné koupele s rozmarýnovým nebo skořicovým olejem. Také studená sprcha po probuzení rozproudí krevní oběh.
Přírodními prostředky, správnou životosprávou a pravidelným pohybem můžeme snížit riziko vysokého tlaku, cholesterolu a upravit také tlak nízký.
Marta
ChytráŽena.cz