Sluneční světlo zlepšuje náladu, pomáhá proti depresím a nejen to - je potřebné pro tvorbu vitamínu D, který má význam pro zdravé kosti, zuby a nervový systém. Krásně a zdravě opálená pokožka vypadá atraktivně! Ovšem pobyt na slunci a opalování bychom neměli brát na lehkou váhu a rozhodně bychom se na něj měli připravit.
V dnešní době dbá stále více lidí na svůj vzhled. Přirozeně opálená pokožka těla je znakem sportovního ducha, krásy a zdraví. Přitom ještě v devatenáctém století tomu bylo přesně naopak. Vizitkou dobrého společenského postavení člověka byla bledá kůže, protože neopálení lidé si mohli dovolit nepracovat pod širým nebem.
Přestože u nás vzniklo v posledních pěti letech velké množství solárních studií a lidé cestují do čím dál tím exotičtějších zemí, stále si mnozí z nás bohužel neuvědomují rizika, která sluneční záření přináší. Jak si tedy užívat sluníčka, aniž bychom sebe a svou pokožku vystavovali zbytečnému riziku?
Proces opalování
Ultrafialovou (UV) složku slunečního záření tvoří 3 části: A, B, C. Nejnebezpečnější UVC záření je zcela pohlcováno při průchodu atmosférou. UVA záření při dopadu na naše tělo proniká až do podkoží, narušuje elasticitu kůže a vysušuje ji. To má za následek její stárnutí a hrubnutí, tvoření vrásek, pigmentových skvrn a rozšířených cévek. Intenzita UVB záření je závislá na množství ozonu v atmosféře a ještě nedávno se mělo za to, že pouze UVB je zodpovědné za vznik kožních nádorů. Podle nejnovějších poznatků se ale na jejich tvorbě podílejí oba typy, tedy UVA i UVB. Největší intenzity dosahuje UV záření v poledních hodinách a jeho intenzita roste s nadmořskou výškou.
Samotný proces opalování probíhá v nejvrchnější vrstvě kůže, v takzvaném epidermu. Ztmavnutí kůže, tedy samotné opálení, je vlastně způsob, jakým se pokožka chrání před nadměrným množstvím slunečního světla. Při nepřiměřeném pobytu na slunci může dojít ke spálení kůže, objevit se může také sluneční alergie.
Fototypy kůže a jejich reakce na sluneční záření
UV záření je zdrojem volných radikálů, které napadají a ničí zdravé kožní buňky a způsobují tak předčasné stárnutí pleti. Tomuto procesu předcházejí antioxidanty, které buňky kůže chrání. K nejsilnějším antioxidantům patří:
- vitamin C a E
- selen a zinek
- beta-karoten (a další karotenoidy jako lykopen, lutein a zeaxantin)
- pycnogenol
Díky zvýšenému příjmu ochranných antioxidantů si tak můžeme déle užívat pobyt na sluníčku, aniž bychom svou pokožku vystavovali zbytečnému riziku.
TIPY
Před nepříznivými zářeními je nezbytné se chránit. Jednou z cest, jak dosáhnout zdravého opálení, je užívání Bioaktivního Karotenu. Obsahuje silný antioxidant beta-karoten s ochranným účinkem pro lidskou pokožku. Potvrzuje to i odborník na výživu Ing. Ivan Mach, CSc.: „S beta-karotenem se ochráníte před vlivem zdravotně škodlivých volných radikálů, vznikajících v pleti po dopadu slunečních paprsků a vaše pokožka získá krásné bronzové zbarvení.“ Beta-karoten je přirozené přírodní barvivo, které funguje podobně jako kožní pigment. Na jedné straně odráží sluneční paprsky, na straně druhé a zbarvuje pleť dohněda. Umožňuje dosáhnout dlouhodobého bronzového opálení, a to i bez intenzivního opalování! Mohou jej užívat také děti od 3 let.I opalování v soláriu může vést k většímu či menšímu stupni poškození pleti. Řada lidí se opaluje v soláriu proto, aby si připravili pokožku na slunění na přímém slunci. Při intenzivním působení UV záření je však potřebné maximálně zvýšit ochranu pokožky před volnými radikály.