Město Tábor má své historické centrum, které je velmi pěkně
opraveno.
Při naší procházce jsme míjeli moc hezké domy se zdobenými štíty, freskami a malbami v renesančním a gotickém stylu. Naleznete zde ale i měšťanské domy barokní a rokokové. Nejvíce jich je soustředěných v blízkosti Žižkova náměstí, na kterém se vyjímá děkanský kostel Proměnění Páně. Stojí na místě původního dřevěného kostela. Dnešní pozdně gotický kostel s prvky renesance a baroka pochází z roku 1512. Interiér je tvořen síňovým trojlodím se síťovou klenbou nesenou osmibokými sloupy. Gotická věž s renesančním ochozem a trojstupňovou barokní bání je přístupná. Je odtud hezký pohled na město i okolí. Věž je vysoká 75 metrů, vede do ní 200 schodů a cestou musíte podlézt zvon vážící 2,5 tuny. Velmi často se v kostele konají koncerty. Radnice se bohužel v době naší návštěvy opravovala, takže jsme viděli jen lešení. Na konci devatenáctého století byl na náměstí vztyčen pomník Jana Žižky z Trocnova. Socha je pískovcová a pochází r roku 1884, na podstavci jsou zapsány Žižkovy vítězné bitvy. Nedaleko Jana Žižky je renesanční kašna, která je večer osvětlená.
Moc hezké je Divadlo Oskara Nedbala, který v Táboře žil a studoval. Vzorem pro stavbu tohoto divadla bylo Národní divadlo v Praze. Naznačuje to novorenesanční budova a heslo nad oponou „Tábor sobě“.
Klášterní kostel Nanebevzetí Panny Marie –ranně barokní stavba z let 1642 – 1666, sídlil zde řád Bosých Augustiánů. Na počátku devatenáctého století byl klášter zrušen a budova se využívala jako věznice. Nyní zde sídlí pracoviště muzea.
Hřbitovní kaple svatého Filipa a Jakuba je v areálu místního hřbitova. Nynější podoba kaple pochází ze šestnáctého století, dnes se zde konají koncerty a kulturní akce.
Bechyňská brána – jediná dochovaná městská brána upravená ve stylu gotiky. Z důvodů rekonstrukce přilehlé věže Kotnov je nepřístupná.
Hrad Kotnov – první písemná zmínka pochází z druhé poloviny třináctého století za vlády krále Přemysla Otakara II. Později byl areál hradu přestavěn na pivovar. Z původního hradu se dochovala jen věž, která je přístupná veřejnosti. V době naší návštěvy byla bohužel v rekonstrukci. Areál celého bývalého hradu Kotnov je prohlášen za národní kulturní památku.
Město Tábor má kolem sebe hodně zeleně. Poměrně blízko centra jsou Holečkovy sady. K odpočinku a rekreaci slouží nádrž Jordán. V roce 1492 byla založena jako zásobárna pitné vody a je pokládána za nejstarší údolní nádrž ve střední Evropě. Vodní plocha má rozlohu 50 hektarů a místy dosahuje hloubky až 18 metrů.
Tábor je také znám Muzeem čokolády a marcipánu. Samozřejmě jsme ho navštívili. Nachází se v prostorách tří historických domů na ploše 1000 metrů čtverečních. Seznámili jsme se zde se vším, co se týká čokolády. Od pěstování až po tabulku čokolády v obchodě. Druhá část muzea je věnována marcipánu. Byla zde spousta pohádkových postaviček, ale i historické budovy z marcipánu. Ve sklepení jsme se dostali do perníkové chaloupky, nakoukli do pekla a obdivovali práci permoníků.
Je tu i dílnička, kde si každý může vyrobit vlastní figurku z čokolády nebo marcipánu. No a nesmí chybět obchod, kde jsme nechali dost peněz. Čokoláda – to je moje vášeň. A co se mi tu nejvíc líbilo? Nebyl to čokoládový Jaromír Jágr, Mr. Bean ani marcipánové figurky. Byly to obrazy malované čokoládou. To jsem viděla poprvé a byly opravdu pěkné. Pokud budete mít cestu do Tábora, určitě do muzea zajděte. Stojí to za to.
ChytráŽena.cz