Město Karlovy Vary bylo založeno kolem roku 1350 králem
Karlem IV. O vzniku města vypráví pověst, kdy Karel IV. se svou družinou při
lovu zvěře náhodou objevil tryskající horkou vodu. Ochutnal ji a usoudil, že by
mohla pomoci při léčbě různých nemocí. A tak se v blízkosti pramene začala
stavět osada, kterou později nazval Karlovy Vary. Léčivé prameny byly využívány
jen ke koupelím.
Až v šestnáctém století se začala pramenitá voda i popíjet. Karlovarská minerální voda se tvoří v hloubkách kolem 2500 metrů pod zemským povrchem. K léčivým účelům se využívá patnáct pramenů, které se liší teplotou od 11,9°C do 73,4°C a množstvím oxidu uhličitého, který obsahují. Každý pramen je tedy jiný a používá se k různým léčbám. Nejčastěji se zde léčí pacienti s nemocemi trávicího ústrojí, pohybového ústrojí, zubní onemocnění, diabetici, obezita, po onkologických nemocech. Minerální vody se popíjejí v brzkých ranních hodinách a pozdě večer. V této době se v blízkosti kolonád vyskytuje velké množství lidí, kteří se tu procházejí a popíjejí vodu z tradičních lázeňských pohárků. Ty slouží k pití, ale i k inhalaci obsažených plynů. Minerální voda by se nikdy neměla uzavírat do lahví.
V Karlových Varech jsem byla zhruba před 25 lety. Nyní
jsem měla možnost strávit tam sice jen jeden den, ale neváhala jsem. Od
autobusového nádraží jsme se vydali na procházku po městě. První, co mne
zaujalo, byl Becherplatz. Je to
vlastně starobylé náměstí z devatenáctého století pod střechou. Vzniklo
přestavbou staré továrny na likér Becherovka, která se tu vyrábí od roku 1807.
Je zde kavárna, restaurace, pivovar, suvenýry a samozřejmě krámek
s becherovkou ve všech možných úpravách. Také je zde muzeum Jana Bechera.
Pokračujeme dále a obdivujeme krásně opravené domy s různobarevnými
fasádami. Zastavíme se v informačním centru a načerpáme zde spoustu
informací. Následuje procházka po kolonádách.
Jako první přicházíme k Sadové kolonádě. Je to litinová hezky
zdobená promenáda, smontovaná v letech 1880 – 1881. Nyní je zachována jen
část z původní dvouramenné kryté promenády. Dále jsme si prohlédli osmiboký dřevěný sloupový altán, který
pochází z devadesátých let devatenáctého století. Vyvěrá zde pramen
Svoboda. Kousíček od něho je Mlýnská
kolonáda dlouhá 132 metrů. Je to kamenná pseudorománská stavba z let
1871 – 1881 od Josefa Zítka. Zdobí ji dvanáct pískovcových soch, které
představují jednotlivé měsíce a 124 korintských sloupů. Od roku 2014 je možné
vystoupat na horní terasu Mlýnské kolonády. Je odtud nádherný pohled na
historické centrum Karlových Varů.
A už přicházíme k Tržní kolonádě, ta se mi líbila nejvíce. Je bohatě vyřezávaná ze dřeva ve švýcarském stylu, pochází z let 1882 – 1883. Škoda, že ji nyní opravují. Díky tomu jsme si mohli prohlédnout jen část. V těsné blízkosti je Vřídelní kolonáda. Ta je velmi moderní železobetonová a pochází z let 1971 – 1975. Vřídelní pramen byl dříve uvnitř, nyní je přesunut ven. Je to nejmohutnější pramen – za minutu vydá asi 200 litrů minerální vody. Od Vřídla je vidět barokní kostel svaté Máří Magdaleny. Škoda, že je přístupný pouze v době konání bohoslužeb a kulturních akcí. Nahlédli jsme tedy jen přes mříž. Došli jsme až ke Grandhotelu Pupp, který je chloubou Karlových Varů. Po rekonstrukci v roce 1907 hotel získal současnou novobarokní podobu. Před hotelem jsou na zemi jména mnoha známých herců, umělců, politiků, kteří zde byli ubytováni. A protože jsem zvědavá, tak jsem šla dovnitř. V recepci jsem požádala o turistické razítko, prohlédla si v rychlosti vestibul a plně spokojená odcházela. Kdy se zase dostanu do tak luxusních prostor. Třeba už nikdy. Ještě jsme navštívili pravoslavný kostel svatého Petra a Pavla. To je nádhera. Krásně zdobený chrám dle vzoru byzantsko-staroruského chrámu v Ostankinu. Půdorys tvoří řecký kříž s pěti pozlacenými kopulemi. Stěny kostela zdobí orientální malířská a sochařská výzdoba. Uvnitř je dřevěný oltář s ikonami světců. Finance na stavbu byly vybrány ve sbírce mezi zámožnými lázeňskými hosty a šlechtou pocházející ze Srbska a Ruska. V okolí kostela je celá čtvrť, kde žijí lidé z bývalého Sovětského svazu. Naproti kostelu je park, sedli jsme si zde na lavičku a kochali se tou krásou.
Karlovy Vary jsou hezké město. Vše je tu opraveno a udržováno. Potkávali jsme mnoho lázeňských hostů a turistů. Procházeli se městem nebo posedávali na lavičkách, kterých tu je spousta. Klidně bych tu vydržela déle, ale čas nás hnal dopředu.
ChytráŽena.cz