Plesnivec alpský (Leontopodium alpinum), též protěž alpská, je jedna z nejznámějších horských květin.
Protěž je vytrvalá bylina, pokrytá bílým plstem. Přímá lodyha je 5-30 cm vysoká. Listy má nejen přízemní (kopisťovitého tvaru), ale i lodyžní (kopinaté, střídavě uspořádané).
Protěž pochází z evropských a asijských pohoří, nejblíže přirozeně roste v Alpách a Karpatech. Občas je ale pěstován a může zplaňovat, či je dokonce záměrně vysazován.
Protěž alpska květe od července do srpna.
Říká se, že protěž vznikla z mladé ženy, která našla svého muže mrtvého na alpském svahu a v zoufalství se rozhodla zůstat a zemřít s ním. Z jejího těla se zrodila tato krásná bílá květina.
Jejím přirozeným prostředím jsou vlastně vysokohorské (1800 m až 3000 m) sutové stráně s velice malou vlhkostí, silným slunečním zářením během dne a chladným větrem v noci.
Pouze květina se silným duchem může obstát v tomto těžkém prostředí a klimatickým podmínkách a přitom si zachovat svoji čistou krásu.
Není tedy divu, že výtažek z čerstvé alpské protěže může poskytnout přirozený koktejl látek, které účinně bojují s volnými radikály, vysoce reaktivními molekulami, které vnikají vlivem okolního prostředí, jako je UV záření, kouř z cigaret a škodliviny. Volné radikály jsou primární příčinou procesu stárnutí pokožky. Výtažek z alpské protěže je tedy ten nejúčinnější antioxidant a to až 1,35 krát více než-li vitamín C. Díky speciální rostlinné formuli získává pokožka jemnost a posiluje svůj obranný mechanismus, čímž přispívá ke kráse a zdraví vaší pokožky.
Za zmínění také stojí,že výtažek má ještě antibakteriální, antiseptické a protiplísnové účinky.