Před vítáním jara zkontrolujte výbavu
Mezi nejoblíbenější jarní sporty patří cyklistika, in-line bruslení, běh či lehká turistika. Během mrazivých zimních měsíců většina lidí ukládá výbavu pro provoz těchto sportů do vlhkých či chladných sklepů či komor, což jí nemusí zcela svědčit. Je proto nezbytné provést právě se začátkem sezony její důkladnou kontrolu. Například cyklisté by kromě klasických záležitostí, jako je zkouška brzd, měli pamatovat i na řádné dotažení rychloupínáků na kolech. Uvolnění kola při první jarní vyjížďce by totiž mohlo mít pro řidiče bicyklu velmi neblahé následky.
Oblečte si vždy o vrstvu navíc a nezapomeňte si chránit zrak
I když jarní sluneční paprsky vypadají velmi hřejivě, dubnové počasí bývá proměnlivé a nestabilní. Na první venkovní aktivity si proto vždy přibalte o vrstvu víc tak, abyste mohli pružně reagovat na změnu počasí. Pokud jste přes zimu pravidelně nesportovali, vrstva navíc též pomůže aklimatizaci těla na delší pobyt venku a ochrání vás před typickou jarní rýmou a nachlazením. Velmi oblíbené doplňky pro jarní sporty jsou především nákrčníky, sportovní šátky a lehké čepice. Jsou totiž skladné, ale v případě změny počasí dokážou ochránit před studeným vzduchem. Ideální obranou před jarním větrem či drobným deštěm jsou pak také softshellové bundy, které oproti pohotovostním pláštěnkám zahřejí, ale neomezují v pohybu. Sportovci často zapomínají také na ochranu očí, přitom jarní sluneční paprsky jsou velmi intenzivní. Důležitou součástí výbavy jsou tak pohodlné sluneční brýle s kvalitní UV ochranou, pro rychlejší sporty ideálně i s Anti-Scratch vrstvou proti poškrábání.Nezbytnou součástí výstroje cyklistů a bruslařů jsou rovněž chrániče a helmy. Pokud už se přece jen jezdci dostanou při jarní vyjížďce do kolize, tyto pomůcky mohou intenzivně snížit vážnost poranění. Především u dětí je nutné před první jízdou vyzkoušet, zda jim ochranné pomůcky dobře sedí a nevyrostli z nich. Nepadnoucí chrániče by totiž dítě omezovaly nejen v pohybu, ale navíc by mu mohly při pádu spíše uškodit, než pomoci.
Po zimní pauze protáhněte tělo a s pohybem to nepřehánějte
Dlouhá zimní pauza vyžaduje připravit na sportovní aktivitu nejen náčiní, ale také ztuhlé svalstvo těla. Bez řádného protáhnutí totiž po prvním větším fyzickém výkonu hrozí bolestivost, ztuhlost, zkrácení a poškození svalů i nižší efektivita provozovaného sportu. Protahování je nutné začít rozkmitáním končetin a rychlým, ale ne příliš fyzicky náročným zahřátím těla. Tělo a svaly je pak dobré protáhnout dle druhu pohybu, na který se chystáte. Běžci, cyklisté i bruslaři by se měli soustředit primárně na důkladné protažení lýtkových svalů a stehen. Pro první fyzickou aktivitu po zimě se na začátek doporučuje rekreační tempo sportu, s postupným navyšováním zátěže s každou následující aktivitou. Jedině tak si sport užijete a zároveň svému tělu umožníte zdravé jarní probuzení.Zdroj: Blackcomb