Uvolnění dýchacích cest
Příčin neprůchodnosti dýchacích cest je několik. Ve většině případů dospělých pacientů se jedná především o zapadlý kořen jazyka. Nejúčiněji se jej "zbavíme" tzv. trojtým manévrem, po té se dýchání často upraví samo:
Postup při trojitém manévru:
1. Jednu ruku podložte pod šíji postiženého, druhou položte na jeho čelo a stlačujte hlavu mírně dozadu. Tím se napne krk a kořen jazyka se oddálí od zadní stěny hltanu. Obvykle se také spontánně otevřou ústa postiženého.
2. Jestliže nejsou ústa dostatečně otevřena, můžete pomoci rukou, která byla původně pod šíjí.
3. Pokud záklon hlavy nestačí, zkuste předsunout dolní čelist. Ukazováky, prostředníky a prsteníky obou rukou umístěte za úhel dolní čelisti pod ušní lalůčky. Táhněte čelist dopředu a nahoru. Současně zaklánějte hlavu a oběma palci odtahujte dolní ret.
Hlavní příčinou neprůchodnosti dýchacích cest je především u dětí překážka v dýchacích cestách ( drobné hračky, kuličky, aj) proto je třeba dýchací cesty vyčistit:
- manuálně (ručně) - pokud je cizí těleso v dutině ústní (např. zubní protéza, krev, zvratky). Postiženého si otočte obličejem k sobě, otevřete mu ústa a ústní dutinu vyčistěte prsty, obalenými kapesníkem nebo mikrotenovým sáčkem.
- úderem postiženého mezi lopatky - pokud uvízlo cizí těleso hlouběji. Otočte si postiženého obličejem k sobě a několikrát silně udeřte mezi lopatky: u dospělého hranou dlaně, u malých dětí několika prsty.
- prudším stlačením hrudníku ze stran
Pokud jsme odstranili všechny zjevné příčiny a pacient stále nedýchá, je čas zahájit umělé dýchání ("z úst do úst").
1. Klekněte si vedle na zádech ležícího zraněného, jednou rukou zvedněte zátylek a druhou rukou ucpěte nosní otvory a zároveň tlakem na čelo udržujte hlavu v záklonu (potřebné pro náležité zprůchodnění dýchacích cest).
2. Zhluboka se nadechněte, přiložte svá ústa na ústa postiženého a vydechněte. Opakujte každých 5 vteřin a přitom bedlivě sleduje pohyby hrudníku, protože ty jsou nejspolehlivějším ukazatelem správného umělého dýchání.
3. U dítěte neucpávejte nosní otvory rukou, ale svými ústy obemkněte ústa i nos dítěte.
4. Poranění obličeje může znemožnit dýchání z úst do úst. V těchto případech se hluboce nadechněte a přitiskněte ústa kolem nosu zraněného. Uzavřete mu ústa nadzvednutím brady. Silně vydechněte do nosu ošetřovaného. Oddalte svá ústa a uvolněte bradu poraněného, aby vzduch mohl unikat. Opakujte každých 5 vteřin.
Při umělém dýchání můžete použít tzv. resuscitační roušku, která vám umožní pomáhat, ale zamezí přímému tělesnému kontaktu s postiženým. Eventuální náhražkou může být igelit, ve kterém vytvoříte otvor pro ústa nebo nos. V poslední době jsou roušky nahrazovány resuscitačními maskami.
Alternativní způsob
Pokud je poranění obličeje takové, že vylučuje dýchání z plic do plic ústy nebo nosem, můžete použít alternativní způsob umělého dýchaní:
1. Poklekněte obkročmo za hlavu postiženého, která je zakloněna a mírně stočena mezi vašimi koleny.
2. Uchopte postiženého za paže a přitáhněte je až ke svým stehnům.
3. Stejným pohybem vracíme paže zpět a lokty pomalu a důrazně tiskněte dolní polovinu hrudníku.
Tento způsob umělého dýchání je méně účinný než dýchání z plic do plic, proto vždy, když je to možné, dýchání z plic do plic použijte.
DanielkaZ
ChytráŽena.cz
ChytráŽena.cz