Lidé by si také měli dát pozor na to, aby jejich doklady platily alespoň po dobu plánovaného pobytu v zahraničí. V opačném případě je mohou potkat nepříjemnosti s policií či úřady.
Občanský průkaz slouží jako cestovní doklad pouze pro jeho majitele. Jestliže si rodič nechal do cestovního pasu uvést svého potomka před 1. září 2006, může s ním cestovat po EU bez jeho vlastního pasu. Dítěti však nesmí být více než 15 let. V případě, že si nechal rodič zapsat dítě do pasu po 29. únoru 2008, může s ním cestovat po EU také bez jeho vlastního cestovního dokladu. Dítěti však nesmí být více než deset let.
Jestliže přijde český turista v některé ze zemí EU o svůj pas, musí se obrátit na nejbližší zastupitelský úřad České republiky, který mu vystaví náhradní jednorázový cestovní doklad pro návrat domů.
![Rady pro cestování v EU! Rady pro cestování v EU!](https://www.chytrazena.cz/obrazky/admin/clanek/zvireci-pas-polozeny-na-kufru-cestovani-4.jpg)
V případě cesty autem po EU si vystačí řidič s platným řidičským průkazem vystavený v kterémkoli členském státě EU. V některých zemích však u sebe musíte mít ještě osvědčení o registraci vozidla.
Při cestách do zahraničí v rámci EU platí povinné ručení automaticky jako zákonné pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidla i v jiných zemích. Povinné ručení z EU platí také na Islandu, v Norsku a Švýcarsku. Pokud má člověk uzavřeno sdružené pojištění, měl by si ověřit u své pojišťovny, zda se jeho pojistné krytí vztahuje i na cesty do zahraničí.
Tak zvaná zelená karta není při cestování v rámci EU povinná. Je však mezinárodně uznávaná a usnadní v případě nehody uplatnění náhrady škody.
Dálniční poplatky se platí v mnoha zemích, například v České republice, Francii, Itálii, Irsku, Maďarsku, Polsku, Portugalsku, Rakousku, Řecku, na Slovensku, ve Spojeném království a ve Španělsku. V některých zemích jako je Rakousko, Česká republika, Maďarsko, Slovensko a Slovinsko se poplatky platí zakoupením dálniční známky, kterou je nutno nalepit na přední sklo vozidla.
Občané EU mají v případě, že na cestách onemocní, nárok na zdravotní péči zdarma nebo za sníženou cenu. V některých zemích je péče zdarma, v některých se platí část nákladů, v jiných je nutné zaplatit celou částku a potom žádat o proplacení. Doporučuje se proto uschovat všechny účtenky, recepty a stvrzenky.
Pokud užívá člověk léky na lékařský předpis, doporučuje se vzít předpis s sebou do zahraničí.
Cestování s domácími mazlíčky je nyní díky novému cestovnímu pasu pro zvířata, který vystavuje každý veterinář, mnohem snazší. Každý pes i každá kočka musí mít svůj pas s údaji o platném očkování proti vzteklině. Do 30. června 2010 však Irsko, Malta, Švédsko a Spojené království vyžadují i doklad o účinnosti očkování. Zvíře musí mít navíc ještě elektronický mikročip.