Čtěte také:
Září na zahradě
V posledních letech přibývá zahrádkářů, kteří svou aktivitu s rostlinami řídí podle lunárního kalendáře. I já mezi ně patřím a mohu potvrdit, že na tom skutečně něco bude.
Začal měsíc říjen. Co tedy nás, zahrádkáře v těchto dnech čeká, které práce bychom měli udělat?
Stromy:
Sklízíme úrodu jablek. Začínáme odrůdami, které jsou zralé nejdříve. Zralost jablek a hrušek poznáme snadno. Plod uchopíme a lehce nadzvihneme.Pokud nám zůstane v ruce, je zralý, tudíž bychom měli ovoce otrhat, aby to za nás neudělal větší poryv větru. Nejlepší data v letošním roce na sklizeň jsou: 4.10., 15.10., 18.10., 24.10., 25.10, 26.10., 31.10. Nevhodné dny pro sklizeň jsou : 13.10., 20.10., 30.10. – úroda v tyto dny sklizená snadněji podléhá hnilobě. Při sklizni nedáváme jablka na hromadu a nenecháváme tzv. vyrosit. Jsou pak častěji náchylná na černou hnilobu.Ještě než opadá listí ze stromů, ořežeme suché větve, aby se strom ozdravil.Nejlepší den na ozdravění nemocných stromů je Novoluní, tedy 29.10.
Nesmíme zapomenout na zálivku. Nyní na podzim je dobře stromy zalít, aby měl kořenový systém dostatek vody. Zaléváme nejlépe dopoledne, nezaléváme na noc, kdy rostlina nenatahuje vláhu, tudíž by byla v chladném vlhku a mohl by nastat snadněji hnilobný proces, což by rostlině neprospělo.
Vysazujeme nové stromy, které po zasazení vydatně zalejeme, aby se kořenový systém lépe uchytil a rostlina snadněji přečkala svou první zimu na novém stanovišti. Nevysazujeme peckoviny , ty se sází na jaře a jehličnany sázíme jen do 10.10.Ideální data na výsadbu stromů - 4.10., 6.10., 20. 10., 21.10., 22.10., 24. 10, 25, 10., 26.10., 30.10., 31.10. V žádném případě nesázíme14.10. – je úplněk a tudíž den zcela nevhodný na sázení.
Opadané listí průběžně sklízíme, abychom zabránili vzniku plísní.
Letničky:
Letničky vytrháme. Všechny zbytky ze zahrady kompostujeme, ale jen pokud jsou rostliny zdravé. Zbytky nemocných rostlin likvidujeme ohněm, aby se nám nemoci po zahradě nešířily.Z odkvetlých rostlin si můžeme sebrat semena na výsev v příštím roce.Plodiny:
Sklízíme ze zahrady fazole, hroznové víno (hrozny netrháme, ale pouze stříháme), sklízíme plody stáleplodících malin (odplozené výhony zastřihneme), stříháme odplozené výhony ostružiníku, otrháme rajčata a necháme postupně dozrát doma ( hrozí že je zničí první mrazíky a plísně) sklízíme kiwi, mrkev.petržel, celer.Sázíme česnek, nejlépe 16.10. Sázíme jen zdravé stroužky, které jsme před sadbou namořili v sulce, aby je nenapadly choroby či škůdci.
Čtěte také články:
Kiwi dělá divy, aneb něco rostlině Actinidia
Kiwi dělá divy, aneb o pěstování a zpracování
Ostatní květiny:
Stříháme a sázíme růže, vysazujeme cibuloviny ( 18.10.), Ozdobné trávy svazujeme, aby se dovnitř nedostala voda, aby nevyhnívaly.Trvalky v tuto dobu již nestříháme, necháme to na jaro.Vyštipujeme u chryzantém postranní květy, aby zůstaly jen ty nejsilnější a tím i vykvetky na dušičky krásné silné květy.Trávník:
Nejvhodnější termín na poslední sekání trávy je 20.10. a 21.10. Trávník udržujeme čistý – pravidelně odstraňujeme napadané listí. Trávník se příští rok za to odmění krásným hustým porostem.Balkonové rostliny, muškáty:
V tuto dobu již surfinie, petunie a většina dalších balkonových rostlin nedělá moc velkou parádu. Sbíráme semínka na příští rok a postupně likvidujeme rostliny.Nic naplat, vegetační období těmto krásným rostlinkám již končí. Rostliny, pokud jsou zdravé,dáme do kompostu, hlínu vysypeme, truhlíky důkladně umyjeme a máme je připraveny na příští rok, nebo osadíme podzimními rostlinami ( například erikou), nebo uděláme podzimní či zimní aranžmá ze suchých rostlin a větví jehličnanů.Muškáty uskladňujeme na zimu ve světlých chladných místnostech (5-10° C). Máme –li málo místa, je vhodnější dát k přezimování jen odřezky. Odebíráme z rostlin zdravé silné výhonky, kterým necháme 3 listy (bez poupat a květů), ideální je namočit je do kořenícího stimulátoru a pak zapíchnout do zeminy na řízkování muškátů, jemně přitlačit zeminu a lehce zavlažit ( nezalévat moc, aby řízky nehnily – udržovat zeminu jen mírně vlhkou). Máme-li více druhů a barev, je dobře si sazenky dobře označit. Nemáte-li ještě udělané řízky, je nejlepší datum pro tuto činnost 9.a 10.10., kdy by se měly sazenky v tento den sázené nejlépe ujmout.
Záhony:
Čistíme od plevele, ryjeme, hnojíme a připravujeme na příští rok. Plánujeme skladbu výsadby.Teplomilné rostliny – palmy, citrusy, ibišky pokojové, kamélie a jiné trvalky, uklízíme do skleníků a bytů.
Chystáte-li se dělat věnce na dušičky, nebo adventní věnce, ořežte na ně větve 11.10. – nebude z nich tolik padat jehličí, déle vydrží.
V pátek 17.10. nepracujeme ani s půdou, ani s rostlinami.
Odpočíváme u Chytré ženy.
Přeji všem krásné babí léto, které snad ještě přijde.
Čtěte také pokrčování:
Listopad na zahradě
Hašková – čtenářka
ChytráŽena.cz
ChytráŽena.cz