Důvodem oddalování návštěvy odborníka bývá velmi často nepatřičný stud, nebo také strach z bolestivého vyšetření. Žilní pletence v oblasti konečníku čili hemoroidy se přirozeně vyskytují u každého člověka. V normálním stavu nezpůsobují potíže, ty se ale objevují, když dojde k jejich zduření a zvětšení. Vytvářejí se tak uzly, které jsou vlastně obdobou křečových žil na dolních končetinách.
Tento stav již s sebou nese zdravotní komplikace. Mezi nejčastější příznaky patří krvácení (jasně červená krev) z konečníku, svědění, hlenovitá sekrece, hroznovité útvary kolem konečníku a také bolestivost při vyprazdňování. Podívejme se na rizikové faktory, které mohou stát za vznikem onemocnění hemoroidy. Genetické dispozice čili dědičnost

Alkohol a kofein – jejich nadměrné požívání způsobuje intenzivnější prokrvení v oblasti konečníku a tím i větší náplň hemoroidálních žil.
Chronická zácpa – stolice vyvíjí tlak na stěnu konečníku, čímž dochází ke stlačování tkáně směrem dolů, v důsledku toho se zvětšují hemoroidy a popřípadě může dojít i k jejich vyhřeznutí. Poměrně často bývá zácpa důsledkem nízkého příjmu potravin s malým nebo žádným obsahem vlákniny a také nedostatečného příjmu tekutin.
Sedavé zaměstnání – má za následek nedostačující krevní oběh v dolní části trupu. Pokud se sedavé zaměstnání nevyvažuje dostatečnými pohybovými aktivitami, podstatně se zvyšuje riziko obtíží.
Nedostatečná hygiena – při nevyhovující hygieně také často dochází ke vzniku hemoroidů, proto je nutné trvale dodržovat přísnou hygienu konečníku a také se vystříhat nošení spodního prádla ze syntetických vláken.
Těhotenství – bývá u žen nejčastějším důvodem rozvoje onemocnění, a to díky zvětšení váhy a objemu u nastávající matky. Na žíly pod vyvíjejícím se plodem je vyvíjen větší tlak, což představuje rovněž větší tlak v rektálních žilách. Také v případě hemoroidů platí zlaté pravidlo, čím dříve navštívíte lékaře, tím lepší jsou vyhlídky na vyřešení tohoto zdravotního problému. Moderní medicína dnes již disponuje řadou možností, jak hemoroidy léčit.