Každá obřadní síň má svůj navyklý pořádek, který se přizpůsobuje zejména prostoru, počtu hostů a také vybavení radnice. Většinou bývá přítomen
ceremoniář, který vysvětlí Vám i hostům, kam se máte postavit či posadit, co udělat a kam se podepsat. V kostele to nebývá pravidlem a spoléhá se spíše na zvyklosti v církevní komunitě a rodině. Pokusíme se tedy nastínit obecné zvyklosti.
Při vstupu do obřadní síně:
Ve většině obřadních síní se nejprve posadí hosté, teprve poté vchází za zvuku hudby ženich s matkou (matka jde po pravé straně ženicha), za nimi nevěstina matka s ženichovým otcem (matka opět vpravo), dále svědkové a ev. družičky. Nakonec přichází nevěsta vedená otcem.
![svatební obřad svatební obřad](https://www.chytrazena.cz/obrazky/admin/clanek/novomanzele-z-profilu-obrad.jpg)
Názory na to, kdo jde vpravo a kdo vlevo, se zde různí, neboť dříve chodila nevěsta vlevo - otec byl jako hlava rodiny důležitější a svobodná dívka jej společenským postavením nepřevyšovala; dnes chodí nevěsta spíše vpravo, soustřeďuje se na ni daleko větší pozornost a společensky ji chápeme spíše jako dospělou ženu. Otec tedy dceru dovede k oltáři, předá již čekajícímu ženichovi a odchází se posadit. Stát zůstávají pouze snoubenci a svědkové. Nevěsta stojí po ženichově pravé ruce, svědkové stojí za snoubenci. Mezi snoubenci a svědky mohou stát družička s mládencem (pokud jde o děti); je-li počet družiček větší a zejména jsou-li vrstevníky snoubenců, stojí až za svědky. V kostele je zvykem špalír - ulička, kterou vytvoří všichni svatebčané. Kněz (jde první) přivádí ženicha s jeho matkou, dále jde otec ženicha s matkou nevěsty a svědkové.
Nakonec vchází nevěsta se svým otcem, který ji (za zvuku svatebního pochodu) dovede k oltáři a předá ženichovi. Snoubenci (nevěsta opět po pravici ženicha) se otočí směrem k oddávajícímu.
V kostele se střídavě stojí, sedí nebo klečí - záleží na tom, zda jde o obřad včetně mše či nikoliv (bez mše trvá obřad asi 20 - 30 minut, se mší zhruba o 40 - 50 minut déle). Kněz Vás sám včas upozorní, že máte pokleknout nebo si sednout. Pravidla pro družičky a mládence zůstávají stejná jako u civilního sňatku.
Odchod z obřadu:
Z kostela odcházejí první novomanželé, za nimi rodiče nevěsty a ženicha, svědkové. Ostatní svatebčané dělají opět špalír. Tato varianta odchodu se užívá většinou i na radnici; jinou možností je, že po gratulacích odejdou svatebčané, kteří počkají před radnicí; tam přicházejí novomanželé, za nimi družba, svědkové a rodiče nevěsty a ženicha.
Hudba
Je více možností svatebního pochodu. Ve většině obřadních síní Vám dají vybrat jak pochod, tak mezihru při obřadu. V kostele záleží pouze na domluvě s varhaníkem, můžete si přivést vlastního a třeba i se zpěvačkou (taková Ave Maria zazpívaná operním hlasem nesoucí se z kůru je opravdu nádherná...).
Tento článek také můžete