Budu stejně vysoký jako táta, nebo budu spíš po mámě? Tuto otázku si v dětství jistě položil každý z nás. Dnešní společnost totiž klade na tělesnou výšku velký důraz, děti které jsou výrazně menší než jejich vrstevníci, jsou od spolužáků, učitelů i rodičů brány jako mladší, a ne pouze jenom jako menší. Proto je velmi důležité sledovat správný růst dítěte.
Výška je z velké části podmíněná dědičně, rozhodující roli ale hraje produkce růstového hormonu (somatotropinu) , který je za růst lidského těla přímo odpovědný. Růstový hormon je produkován buňkami podvěsku mozkového (hypofýzy) a jeho nadprodukce způsobuje nadměrný růst těla a akromegalii ( zvýšený růst okrajových částí těly – např. prsty u rukou a nohou), snížená produkce naopak například nízký vzrůst.
Měříme, měříme …
Výšku hladiny růstového hormonu můžeme sledovat buď přímo pomocí odběrů krve, nebo nepřímo pomocí měření růstu dítěte. Růst dítěte bychom měli sledovat pravidelně, u dětí do tří let zhruba jedenkrát za tři měsíce, u dětí do šesti let jednou za půl roku, starší děti stačí měřit jedenkrát ročně. Měření bychom měli provádět nejlépe stále na jednom místě (stejný rám dveří, zeď), abychom hned viděli, o kolik dítě za časový úsek povyrostlo. Stejně tak bychom měli používat vždy stejné měřidlo, aby byl výsledek co nejpřesnější. K vyhodnocení naměřené výšky mohou také posloužit růstové tabulky a grafy.
Malý vzrůst nemusí znamenat poruchu
Zdá-li se nám, že dítě vyrostlo za poslední období méně než za předchozí, není to hned důvod k panice. V životě dítěte totiž existují dvě až tři období, kdy dítě roste pomaleji. Je to jednak v období mezi třetím a čtvrtým rokem, a potom okolo desátého a jedenáctého roku života.
Příliš malé dítě
Pokud je ale dítě vysoké jako děti o dva a více let mladší nebo pokud se odchýlilo od předtím normální růstové křivky, je na místě konzultace s lékařem specialistou – endokrinologem. Ten provede různá endokrinologická vyšetření, stanoví diagnózu a navrhne odpovídající léčbu.
Je totiž možné, že za zpomalený růst dítěte může snížená hladina růstového hormonu. V takovém případě je většinou dítěti naordinována léčba "umělým" růstovým hormonem, po níž by se měl růst vrátit k normálu. Synteticky vyrobený růstový hormon, ten je na trhu teprve od roku 1985, do té doby byl dětem podávám růstový hormon získaný při pitvách zemřelých osob. Dále lékař dítě opět přeměřuje v pravidelných intervalech, aby zjistil přesné tempo růstu dítěte a vliv léčby.
Je-li dítě naopak výrazně vyšší než jeho vrstevníci, může jít buď o vrozenou vlastnost (vysocí rodiče), genetickou odchylku (Klinefelterův syndrom) nebo o nadprodukci růstového hormonu. V každém případě je ovšem vždy velmi vhodné zkonzultovat celou věc nejen s dětským lékařem, ale především i se specialistou.
Pravidelné měření růstu dítěte a jeho správné vyhodnocení je tedy velice důležité, neboť jakákoliv odchylka může znamenat poruchu v produkci růstového hormonu a její včasné odhalení výrazně zvyšuje šanci na další normální život dítěte.
Zdroj:Růstový-hormon.cz
DanielkaZ
ChytráŽena.cz