Každý správný rodič se snaží dávat svým dětem maximum a chce, aby si dětství užily a měly na něj krásné vzpomínky. S tím souvisí možnost hrát si. Na venkově se míst pro dětské hry najde jistě mnoho a dnes nejsou o prostory na hraní ochuzeny ani děti z měst – svědčí o tom stále více dětských hřišť v krásných městských prostředích parků a míst odlehlých od centra.
Avšak nedávný průzkum ukázal, že narůstá počet dětských úrazů právě na hřištích a to zejména na těch, která nevyhovují bezpečnostním normám!
Přestože se situace v České republice zlepšuje, stále existuje velký počet hřišť, která ačkoli vypadají lákavě, jsou pro děti – obzvláště ty starší, které si již chodí hrát bez dozoru rodičů – nebezpečná. Výsledky zdravotních studií znějí jasně: až 9% všech dětských úrazů se stane právě na hřišti, zejména v době mezi 11. a 13. hodinou. Příčnou může být nedostatečný rodičovský dozor, dětská rozjívenost a neopatrnost, ale v neposlední řadě také nebezpečné dětské atrakce, skluzavky, houpačky či prolézačky, které neodpovídají bezpečnostním normám.
Jak úrazům předejít, když laik na první pohled rozdíl mezi vyhovující a nevyhovující dětskou atrakcí nepozná? Každý rodič by se měl o hřišti nejprve zevrubně informovat u odborníků a v neposlední řadě by měl sledovat, jaká je průměrná návštěvnost hřiště, zda se v něm nescházejí po večerech lidé bez domova či narkomani a jaké jsou ohlasy maminek, které již nějakou dobru hřiště se svými dětmi navštěvují. Pokud by se v minulosti na hřišti stal nějaký úraz, jistě by se vám s touto informací svěřily!
Nejčastějším dětským zraněním je bohužel zranění nejzávažnějšího charakteru – hlavy (až 44%), na druhém místě je zranění rukou (25%). Nejrizikovější jsou prostory, kde je beton, asfalt či udusaná hlína – takovým prostředím se raději se svými potomky vyhněte a najděte si takové, kde je upravený trávník a množství pískovišť.
Avšak Chytrá žena má pro vás i pozitivní zprávu! Od roku 1999 jsou pro Českou republiku stanoveny závazné směrnice Evropské unie, které nedovolují nebezpečná hřiště obcím provozovat. Před několika lety začaly probíhat radikální opravy a obnovy zhruba stovky dětských a sportovních hřišť ve všech regionech a tento počet stále narůstá. Avšak zejména na řadě sídlišť dodnes přetrvávají betonové plácky se známými rezavějícími zeměkoulemi a skluzavkami s tvrdým dopadem.
Pro rodiče tedy platí jediné – maximální ostražitost! Naučte své děti chodit si hrát na místa bezpečná, známá, opravená a upravovaná, která nepřipomínají pouze kus pomalovaného betonu.
Bezpečné hřiště by mělo splňovat minimálně tyto podmínky:
- správné oplocení, důkladná čistota (zejména od všemožných odpadků, psích výkalů a návštěv tzv. vandalů)
- přístup ke všem atrakcím, vchodu i východu z hřiště musí být bez překážek
- hřiště je plné písku, pryže, dřevní štěpky, trávy a dalších měkkých materiálů
- atrakce pro děti musí mít oblé hrany!!! a musí být v maximálně udržovaném stavu
- atrakce jsou zapuštěny v zemi, aby dítě o ně nemohlo zakopnout
Toto je samozřejmě pouze hrstka z pravidel správného a zdravého hřiště, avšak řadí se mezi nejdůležitější! A proto nic nezanedbejte a pečlivě prostory na hraní pro své děti vybírejte.
Zdroj: ČEZ
Alena Rašková
ChytráŽena.cz