Myslíte si, že jako rodiče víte snad všechno o tzv. rodičovské povinnosti? Co všechno tento pojem zahrnuje? Jedna ze základních definicí hovoří o rodičovské povinnosti jako o souhrnu práv a povinností rodičů vůči nezletilým dětem. Co si však pod touto zdánlivě jednoduchou frází představit? Nesnadné úkoly, které musíme jako rodiče plnit. Nahlédněte se mnou do tajů a koutů rodinného práva!
Rodičovská odpovědnost se rozděluje na tři oblasti:
a) péče o nezletilé dítě
b) zastupování nezletilého dítěte
c) správa jmění
Zodpovědnost mají samozřejmě oba rodiče (pánové – opravdu i vy:)
Péče o nezletilé dítě
Rodiče musí zajistit řádný vývoj po všech stránkách (ať už po stránce psychické, fyzické, kulturní i jiné). Mají vůči svým dětem také povinnost řádné výchovy (to snad nemusím ani dlouze vysvětlovat). Měli by být dětem určitým osobním příkladem a pozor na konec velmi často diskutované téma - při výchově mohou použít přiměřené výchovné prostředky.
Ano, tato definice je skutečně ustanovena v zákoně. Co si však pod tímto pojmem – přiměřené výchovné prostředky – představit? Na každé dítě platí něco jiného, proto nemůžeme obecně doporučit metodu, která by zabírala na všechny děti společně. Výchovný pohlavek je jistě časté řešení většiny z nás, ovšem pozor na to, dítě na nás může podat žalobu – no nedivte se, i na tomto pravidle stojí náš právní systém:(
Zastupování nezletilého dítěte
Pokud je potřeba, aby dítě činilo nějaké právní úkony (přebírání dědictví, pošty atd...), tak máte právo za své dítě tyto právní úkony činit. Pokud by však při soudu nebo podobné situaci došlo k nějakému střetu zájmů, může být ustanoven opatrovník, což většinou bývá orgán sociálně právní ochrany dětí, který danou situaci za Vás a Vaše dítě vyřeší.
Správa jmění nezletilého dítěte
Pokud má dítě nárok na nějaké jmění, rodiče musí spravovat jmění s péčí řádného hospodáře. Co znamená výraz – řádný hospodář? Zkrátka a dobře byste s penězi měli nakládat svědomitě a tak, jako by to byly právě Vaše finance. Rodiče mohou použít výnos nejdříve na potřeby dítěte a poté na potřeby rodiny.
Pozor, po dosažení zletilosti je povinnost rodičů dítěte jmění předat. Dítě si však může zažádat do jednoho roku od předání správu o způsobu nakládání majetku rodiči. Pokud se prokáže, že rodiče s majetkem nakládají špatně, může soud určit jiného správce jmění – opatrovníka (orgán sociálně právní ochrany dítěte nebo jiná fyzická osoba), který podléhá dozoru soudu.
Vendi V.
ChytráŽena.cz