Pojďme se tedy na ně podívat z blízka. Patří do kmene členovců, mezi blanokřídlý hmyz, do čeledi včelovitých. U nás se můžeme setkat mimo jiné se dvěma druhy a to se čmelákem lučním (Bombus pratorum L.) a čmelákem zemním (Bombus terrestris L.). (Povšimněte si, prosím, krásně zvukomalebného latinského jména bombus.) Celkem se však na Zemi vyskytuje druhů 250! Čmeláci patří mezi typický hmyz severní polokoule, ale nalezneme je také na Tasmánii a na Novém Zélandu.
Čmeláci jsou stejně jako včely a mravenci sociální hmyz, žijí tedy ve společenstvích. Ty fungují jako vysoce organizované skupiny, kde má každý svou přesně určenou roli a jednotliví členové spolu navzájem spolupracují.
Čmeláci se mezi sebou dorozumívají pomocí složitých „tanečků“, disponují výbornou prostorovou orientací a pamětí. Mají kousací ústní ústrojí a živí se nektarem či pylem. Na rozdíl od včel a vos byste u nich marně hledali žihadlo. Hnízda si staví na chráněných místech, kde pečují o své larvy. Čmeláci létají pomocí dvou párů blanitých křídel. Nejčastěji mají na těle černožluté pruhy, ale můžeme se setkat (tedy pokud vycestujeme mimo Českou republiku) také s variantami oranžovočernými, červenočernými nebo dokonce pouze černými.
Čmeláci získali oproti včelám nejednu evoluční výhodu. Jejich sosák dorůstá mnohem větší délky, proto se specializují na opylování hlubokých květů, kam včely nedosáhnou. Mohou také létat i za chladného počasí a díky své mohutné stavbě unesou váhu rovnající se až polovině hmotnosti samotného čmeláka!
Po zimě můžeme často narazit na ležícího vyčerpaného čmeláka. Víte, jak mu pomoci? Na dno skleničky kápněte cukerný roztok a překryjte ji látkou. Až se čmelák nakrmí a doplní energii, začne sám ve sklenici poletovat, pak ho vypusťte na vhodném místě. Takto jednoduše můžete zachránit čmeláka - krásnou součást naší přírody.
Agrant - čtenářka
ChytráŽena.cz