Pro vznik a rozvoj alergie jsou nejvýznamnější skupinou roztoči. Jejich množství v bytě v průběhu roku kolísá. Nejvíce jich bývá koncem léta - v září, nejnižší je výskyt v lednu a v únoru. Roztoči milují teplé prostředí a relativní vlhkost.
Nejčastěji můžeme roztoče nalézt v bytových textiliích, jako jsou koberce, záclony, přehozy, čalounění a plyšové hračky. Největší „roztočí farmou“ se ovšem stávají lůžka a lůžkoviny.
Právě zde mají tito členovci ideální podmínky pro život. Lidské tělo je každou noc samo zásobuje dostatkem potravy, vyhřívá jim lůžko a rovněž dechem a potem příhodně zvlhčuje vzduch. Proto mají alergici největší problémy v noci a po ránu. Mnoho roztočů se nachází i v plyšových hračkách a podobných předmětech, zejména jsou-li umístěny na lůžku. Z lůžka se roztočové alergeny a částečně i roztoči dostávají do prachu v ložnici a odtud se mohou šířit i do ostatních místností. Průměrně 80 % roztočových alergenů v bytě pochází z postelí.
Během svého života dokáže takový roztoč vyprodukovat až 200x více exkrementů, než je jeho váha. Uvádí se, že v jednom gramu prachu žije přibližně 1500–5000 roztočů. Zatímco pylu se jen tak snadno nelze vyhnout, s prachem a roztoči se dá alespoň částečně bojovat. Všechna opatření spočívají v odstranění alergenů z interiérů. Je vhodné dostatečně větrat během celého roku všechny místnosti a dále pravidelně (nejlépe každý den) větrat polštáře, deky i matrace – nejlépe na slunci.
V domácnosti se vyskytuje řada dalších nezvaných hostů. Patří mezi ně brouček Potemník ničivý. Je černý, velký asi 5 mm, má protáhlý tvar těla. Napadá hlavně mouku, čokoládu, ořechy nebo sušenky. Je to všežravý brouk s mimořádně velkou rozmnožovací schopností.
V čokoládě, těstovinách, koření či sušeném ovoci se může objevit asi 2,5 mm velký Lesák skladištní. Je to velmi průbojný brouk, který se ke své pochoutce dostává i přes silné obaly. Na rozdíl od potemníka není hygienicky závadný, ale dovede svými výtrusy potravu mechanicky dokonale znečistit a svým apetitem i dokonale zkonzumovat.
Nejnepříjemnější a také nejhouževnatější bývá v bytě lezoucí hmyz. Mravenec, faraon, šváb, neškodná rybenka, nebo škvor. Mezi letoucí hmyz patří také pavouci.
Dalším indikátorem nezdravého prostředí jsou plísně, které najdeme především tam, kde je vysoká vlhkost, nedostatečný přívod čerstvého vzduchu a slunečního záření. Alergie na domácí prostředí se projevuje už u těch nejmenších miminek a většinou u nich přetrvává celý život.
speedyy 58 - čtenářka
ChytráŽena.cz
ChytráŽena.cz