Hrajte s námi SUDOKU online !Hrajte s námi SUDOKU online ! Školní rok a prázdniny ve školním roce 2024/2025Školní rok a prázdniny ve školním roce 2024/2025 Velký roční horoskop na rok 2025Velký roční horoskop na rok 2025 Jarní prázdniny 2025 – termínyJarní prázdniny 2025 – termíny
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Sobota 18.01. 2025
Dnes má svátek Vladislav
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY

Klíšťata u zvířat

10. 05. 2012 | Zvířátka
Klíšťata můžete potkat nejen v lese, ale i ve městech, na venkově v parcích, zahrádkách, ale i vysoko v horách. Mimo člověka jdou klíšťata také na psy, kočky a některá hospodářská i divoce žijící zvířata. Stejně jako na člověka, klíště může na zvířata přenést různé nemoci, například lymskou boreliózu či klíšťovou encefalitidu, proto byste měli chránit nejen sebe, ale i své domácí mazlíčky. Je velmi důležité přisáté klíště co nejrychleji odstranit, přičemž postupujeme stejně jako při odstraňování klíšťat u lidí.

Nemoci z klíšťat

Nejčastějším onemocněním je lymská borelióza, klíšťová encefalitida a klíšťová obrna.

Klíšťová obrna

Klíšťata u zvířatJestliže je zvíře napadeno klíšťaty ve větší míře, může mu způsobit i klíšťovou paralýzu, která se projeví jako mírná obrna končetin, která naštěstí po odstranění během několika dnů většinou odezní. Může se ale stát, že může vyústit až do celkové  obrny a zástavy dýchání.

Lymská borelióza

U psů a jiných zvířat se projevuje hlavně akutním zánětem kloubů, náhlým kulháním, bolestivostí a otokem jednoho nebo několika kloubů.

Klíšťová encefalitida

Jde o zánětlivé onemocnění mozku a mozkových blan, které začíná chřipkovými příznaky jako malátnost, bolest svalů a kloubů a lehká teplota. Průběh, komplikace i závažnost tohoto onemocnění je skoro stejná jako u člověka.

Další nemoci z klíšťat

Klíště je také přenašečem virových, bakteriálních a parazitárních infekcí. Méně častá je hemobartonelóza, nemoc kočičího škrábnutí, ricketsióza neboli tibola, tularémie, která postihuje především králíky, babesióza tzv. krevní parazitóza, ehrlichióza, horečka, boláky po vpichu, ekzémy nebo alergie.

Jak klíště u zvířat odstranit

Klíště lze odstranit stejným způsobem jako u lidí, ale vhodné je použít jednorázové gumové rukavice a pinzetu, která se prodává přímo pro zvířata. Můžete jej také zakápnout alkoholovým dezinfekčním roztokem a počkat asi pět minut a až poté pinzetou odstranit. Nejlepší metoda je klíště zachytit těsně u kůže a kývavým pohybem ho opatrně odstranit. Po odstranění klíštěte je dobré pinzetu i okolí vydezinfikovat.

Jak se proti klíšťatům bránit

Úplně nejlepší je pro domácí mazlíčky u veterináře zakoupit buď tzv. kapku za krk, která účinkuje 1-3 měsíce dle výrobce nebo existují jak pro psy, tak i pro kočky obojky proti klíšťatům. Obojky nastavíte a upravíte dle velikosti krku, zbytek můžete odstřihnout. Účinná doba je u každého výrobku jiná, musíte se poradit u veterináře nebo v prodejnách chovatelských potřeb. Z vlastních zkušeností mohu také doporučit, abyste před vycházkou svého mazlíčka postříkali stejným repelentem, který používáte vy, ovšem jen trošku packy. I přesto, že váš mazlíček má kapku či obojek, vždy jej po návratu z venku prohlédněte, případně ihned klíště odstraňte a vyhoďte do záchodu. Klíště je nejlepší utopit.

V dnešní době už jsou i pro zvířata dostupné vakcíny proti lymské borelióze, ovšem proti klíšťové encefalitidě vakcinace pro zvířata zatím neexistuje, ale ta například u psů není zase tak častá. Největší pozor by si měli dávat ti, co žijí na jižní Moravě, protože jen tam žije další druh klíštěte a to piják lužní, který je větší než klíště obecné, měří asi 5,5 mm a toto klíště se ve většině případů nepřisaje na člověka, ale pouze na zvířata. Poznáte jej podle hřbetního štítku, který je ozdoben tygrovanými skvrnami. Pro psy je toto klíště velmi nebezpečné, protože je jako jediné ve střední Evropě přenašečem krevních parazitů tzv. babezií.

Markéta - čtenářka
ChytráŽena.cz



Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj


Komentáře
Obrázek uživatelky
profil
Pokud chodíte hodně do lesa a váš miláček vymetá veškeré porosty tak, jako náš, určitě pokaždé chytne nějaké to klíště. Bohužel ale může dojít k nákaze člověka při jeho vytahování. Tak na to pozor. Je lepší být naočkovaný a mít klid. Já se nechala naočkovat loni a zbytek rodiny využil příspěvků pojišťovny a taky se nechali naočkovat. Chodíme tak do přírody bez obav. Smajlík
Obrázek uživatelky
profil
nesouhlasim s tebou, take mam psy hodne v prirode, les, zahrada... a pouzivame pipety a funguji na 100%, uz jsem zkusila vic znacek a zatim se vsema velka spokojenost. Ale to byva i u lidi... Na nekoho klistata jdou vic nez na jineho.
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip


NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles