Křeček syrský (Mesocricetus auratus) je také často zvaný zlatý. Tento hlodavec byl dlouho považován za vymizelého, nakonec byl však objeven jeden vrh 8 jedinců, z kterého pocházejí dnešní miliony syřanů. Křeček je hlodavec žijící v norách, nočním životem a hlavně samotářsky.
Proto také není příliš vhodný jako mazlíček dětem, i když je to dnes populární. Často díky tomu křečci a křečíci koušou. Dodnes jsou také často používáni jako laboratorní zvířata. Přirozené zbarvení křečka je zlatohnědé s tmavou kresbou na hlavě a krku. Dnes už je však vyšlechtěno velké množství barevných variací s různou délkou srsti. Dospělci váží 80-180 g a dožívají se 2-3 let.
Rozmnožování
Samice dospívají už ve věku 4 týdnů, po donesení samičky ze zverimexu se tak můžeme za 16-18 dní dočkat nečekané nadílky. A to 4-10 mláďat, po porodu vážících 1,5-2,5 g, která jsou holá, slepá a rychle se vyvíjející. Už po dvou týdnech zvědavě vylézají z hnízda.
Potrava
Křeček je omnivorní neboli všežravý. V přírodě jí semena, zrna, stébla, lodyhy, zeleninu, ovoce a bezobratlé živočichy. Podobnou stravu by jsme mu měli nahradit i my v domácím chovu. Pozor však na kupované směsi, které obsahují moc velký obsah například slunečnicového semena (ve stravě křečka by nemělo být více než 5% tuku). To je příliš tučné, i když hlodavcům chutnají, způsobují u nich často obezitu. Všeho s mírou. Stravu doplňujeme senem, tvrdým pečivem na broušení zubů, větvičkami ovocných a nejedovatých stromů (jabloně, bříza, líska…), ovocem (jablka, hrušky…), zeleninou (mrkev, květák, okurka…), čerstvými rostlinami (jako jsou pampelišky, sedmikrásky, jitrocel…). Důležitá je u křečka i živočišná potrava, proto mu dáváme mouchy, kobylky, moučné červy a klidně i granule pro psa nebo kočku, sýr nebo vařené vajíčko, jogurt. Vitamíny a minerály doplňujeme minerálním blokem nebo například nutrimixem. V obchodech také nalezneme spoustu pamlsků, můžeme dát ořechy, piškoty - ale vše jen velmi výjimečně. Naopak nikdy nedáváme lilek, avokádo a jedovaté rostliny. Vždy musí mít k dispozici vodu, nejlépe v napáječce.
UbytováníJelikož jde o větší druh, volíme i větší akvárium nebo klec. Alespoň o rozměrech 60x40x40 cm. Jako podestýlku volíme například odprášené hobliny, kukuřičnou drť nebo papírové stelivo pro kočky. Ubikace by neměla stát v průvanu a na sluníčku. Vnitřek vybavíme větvemi, domečky, patry a můžeme přidat i běhátko, na kterém velmi rádi běhají. Klece se lépe zařizují a dobře větrají, ale z akvária nevylétává podestýlka. U akvária musíme zabezpečit vrchní část, křečci rádi utíkají a koušou například kabely. Co je lepší, si musí rozhodnout každý sám.
ChytráŽena.cz