MAMUT
(Mammuthus primigenius)Co o mamutech víme?
Mamuti byli mohutná zvířata na relativně krátkých nohách přizpůsobená životu v tundře, travnatých stepích a na okraji tajgy. Hlavu však mají větší a vyšší než sloni a na temeni je zakončena hrboly, které byly nejvyšším bodem těla mamuta.
Velké, přes 4 metry dlouhé kly jsou ohnuty směrem k sobě a mamuti je používali jako radlici k odhrabávání sněhu. Proti drsnému klimatu byli mamuti vybaveni dlouhou srstí, která měla černohnědé až rezavé zabarvení. Chobot měl poněkud jiné zakončení než u dnešních slonů. Zatímco horní „prst“ byl vytvořen jako u současných druhů slonů, místo spodního „prstu“ měl širokou pohyblivou plošku. Mamuti se vyskytovali ve stádech jako současní sloni. Podle nalezených rostlin mezi zuby a zbytků v žaludcích se živili travnatou vegetací arktických stepí.
Zajímavost
Mamuti se nacházejí často v pozoruhodně dobře zachovalém stavu díky přirozené „ledničce“ – permafrostu. Přitom se zachovává i DNA, jejímž srovnáním se slony se zjistilo, že mamuti mají blíže k africkým slonům, což je v rozporu s větší morfologickou podobností se slony indickými. Kromě měkkých tkání se zachovaly kosti a hlavně kly.
Rozměry
První formy poddruhu M. p. fraasi dosahovaly kolem 4,3 m v kohoutku. Pozdější formy jsou poněkud menší, ale pořád mnohem větší než současný africký slon (max. výška kolem 3,3 m). Většina populace poslední doby ledové dosahovala velikosti současných slonů.
Období kdy mamuti žili
Střední pleistocén až konec pleistocénu (zakrslé formy na ostrovech poblíž Sibiře přežily až do historické doby, některé odhady uvádějí dobu až kolem 2000 př. n. l.).
Oblasti kde mamuti žili
Evropa, Asie, Severní Amerika
Výstava GIGANTI DOBY LEDOVÉ
Navštivte stálou výstavu GIGANTI DOBY LEDOVÉ a setkejte se s největšími savci, kteří naši Zemi ovládali před 10.000 lety z očí do očí. Více informací získáte na www.GIGANTI.cz (partner filmu MAMUT – Titán doby ledové).Adresa výstavy: Melantrichova 5, Praha 1, 110 00, telefon: 224 229 852