Blíží se léto a s tím spojená změna našeho jídelníčku. Ať už vyrazíme na dovolenou, kde rádi ochutnáme něco nového nebo grilujeme s přáteli, neměli bychom zapomínat, že takové „experimentování“ a změny našemu čtyřnohému kamarádovi nesvědčí.
Náhlé změny jídelníčku mohou vyvolávat u vašeho mazlíčka zažívací potíže a nevyváženost krmné dávky, kterou normálně dostává. Hlavně byste měli být opatrní u masa a masných výrobků, které jsou kořeněné a solené. Váš pes nebo kočka se po takové pochoutce sice s radostí vrhnout, ale nezapomínejte, že nadbytek bílkovin, soli a dalších minerálů může způsobovat rozvoj potíží s ledvinami a močovými cestami. A samozřejmě je zdrojem energie pro zvíře.
Až budete balit na dovolenou, nezapomeňte přibalit i misky na vodu a krmivo pro psa i s krmivem. Neřešte výživu Vašeho psa na místě s tím, že „mu něco dáte“. Tím by mohla Vaše dovolená skončit v čekárně veterinárního lékaře. V dnešní době existuje řada různých řešení. Můžete si, právě za účelem cesty, koupit menší balení krmiva, které běžně zvíře dostává. Dále jsou na trhu běžně k dostání kapsičky nebo konzervy, které Vám nabízí zabalenou dávku čerstvého krmiva.
Pokud svého mazlíčka necháváte doma, nezapomeňte poučit osobu, která Vám zajistí venčení a krmení o dávkování krmiva, způsobu podávání a případných zvláštnostech Vašeho zvířete. V letních měsících nesmíte zapomínat na dostatek čerstvé a čisté vody, ke které by zvíře mělo mít neomezený přístup. V horkých letních dnech je dobré podpořit příjem tekutin vlhkou stravou (konzervy, kapsičky).
A samozřejmě bychom se měli snažit vytvořit co nejlepší podmínky k tomu, abychom učinili letní měsíce pro zvíře co nejvíce snesitelné. I naši mazlíčci mohou trpět úpalem nebo úžehem. Proto bychom jim měli poskytnout možnost stinného úkrytu a neměli bychom je za žádnou cenu nechávat zavřené v autě, byť s pootevřeným okénkem.
Zdroj: Avet.cz
Autorka: MVDr. Sylva Havelková