Liberecká zoologická zahrada dovezla v pátek ze ZOO v dánské Kodani zbrusu nového samce pižmoně (Ovibos moschatus wardi – tedy grónský poddruh).
Dvouletý jedinec tak sice rozšířil řady libereckých pižmoňů na tři (2 samci, jedna samice), v nejbližší době ale v expozici ve vstupní části zahrady osiří. Stávající pižmoní pár totiž do několika týdnů Liberec opustí a odcestuje do ZOO Edinburgh. Cílem libereckých chovatelů je založit úplně nový chov čistého poddruhu (což náš současný pár nebyl), takže se ZOO bude snažit získat co nejdříve mladou samici.
Mladý 190-ti kilogramový sudokopytník už je umístěn ve venkovním výběhu, kde se bude s oběma současnými zvířaty až do jejich odjezdu pravidelně střídat. Na místo přitom musel pižmoně v půltunové masívní přepravní bedně dopravit jeřáb.
Začátek chovu pižmoňů se v Liberci datuje k roku 1989, kdy z tehdejšího SSSR přijela pod Ještěd první samice Saza, již o rok později následoval z Mnichova samec Patron. První úspěšný odchov mláděte se pak podařil v roce 1995 (samička Sammy), do současnosti se v ZOO Liberec narodila čtyři mláďata. V ZOO Liberec jsou pižmoni zařazeni do Evropského záchovného programu (EEP) ohrožených druhů světové fauny.
Co víme o pižmoních?
Obývají severské tundry Kanady, Arktidy, Grónska, Evropy a Asie.
Dosahují hmotnosti 200 – 400 kg, před mrazem je izoluje hustá podsada o tloušťce až 30 cm, několikanásobně teplejší než ovčí vlna.
Proti nepřátelům a silným větrným poryvům se shlukují do kruhu, kdy samice s mláďaty stojí uprostřed, aby byla dokonale chráněná.
Největším nepřítelem je člověk, který kvůli teplé kožešině (z jednoho samce ji lze získat až 5 kg) zvířata hromadně vybíjel. Od roku 1917 je jejich lov zakázán.
Zdroj: ZOO Liberec
Notburga
ChytráŽena.cz