Voda je nejdůležitější, ale často přehlíženou živinou. Je totiž zásadní pro udržení života. Zvíře může přežít ztrátu téměř veškerého tuku a poloviny bílkovin, ale již při 15ti % ztrátě vody dochází ke úmrtí jedince. Voda patří, spolu s vitamíny a minerály, mezi neenergetické živiny (tzn. živiny, z kterých organismus zpracováním nezískává energii).
V organismu má funkci hlavního rozpouštědla, účastní se chemických reakcí, regulace tělesné teploty a tvoří součást řady orgánů a částí těla. Obecně je organismus zvířat tvořen 40-80 % vody. Objem vody, který by mělo každý den zvíře přijmout, odpovídá přibližně energetickému příjmu v kilokaloriích. Obecně se udává 50ml/kg ž. hm. Takže když budeme mít 5kg kočku, měla by každých 24 hodin přijmout 250 ml tekutin.
Požadavky na vodu se mohou v některých případech lišit. Požadavky se mění například v situacích, kdy dochází ke zvýšeným ztrátám tekutin (zvýšená frekvence močení, defekace, pocení, zrychlené dýchání, průjem, vážnější krvácení, zvracení), při zvýšené teplotě okolního prostředí, laktaci, zvýšené tělesné teplotě. Dále je příjem vody ovlivněn přijímaným krmivem. Konzervovaná krmiva obsahují to v průměru 70% vody oproti granulátu, který obsahuje v průměru 10% vody. Z toho vyplývá, že zvířata krmená konzervami mohou vykazovat zdánlivě nižší příjem vody než zvířata krmená granulátem.
Každé zvíře by mělo mít neustále přístup k čisté a čerstvé vodě. Pokud tomu tak není, můžeme tím způsobit zvířeti řadu zdravotních komplikací. Může se jednat například o dehydrataci nebo vznik močových kamenů. K tomuto jsou náchylné zvláště kočky. U koček je potřeba sledovat příjem vody, protože u některých jedinců může být problematický. Pokud vlastníte zvíře, které odmítá pít nebo je jeho příjem tekutin nedostatečný, existuje několik možností jak se pokusit ho zvýšit. Jedná se o již zmiňované konzervy nebo kapsičky nebo můžete Vašemu mazlíčkovi pořídit fontány pro zvířata, popřípadě mu dovolit pít tekoucí vodu z vodovodu, protože zvířata, a zvláště kočky, preferují čerstvou vodu, která se hýbe.
Autor: MVDr. Sylva Havelková
Odborný poradce
Avet.cz