My lidé stojíme na vrcholu pomyslného žebříčku inteligence.
(No, opomeneme-li možnost existence inteligence mimozemské, asi to bude
pravda.) Nicméně máme sklony podceňovat ostatní živočichy. Dokonce si často
nadáváme do různých „zvířecích“ jmen.
Synonymem hlouposti jsou pro nás krávy, voli, slepice... nebo také obecné „tupé zvíře“. Je tomu ale skutečně tak? Opravdu jsou zvířata tak hloupá, jak se domníváme? V posledních několika desetiletích vědci s údivem zjišťují, že ne. Zejména svět savců ukrývá ve svých řadách spoustu skutečných „koumáků“...
Pes – psy považujeme obecně za jedny z nejinteligentnějších tvorů. Dokáží být skutečně dobrými přáteli lidí, umí vycítit naši náladu i citové rozpoložení. Pro svou obětavost a soudržnost s lidmi jsou chováni v zajetí už po tisíce let.
Šimpanz – lidoopi - a to konkrétně šimpanzi jsou nám vývojově nejblíže. Jejich inteligence mezi živočichy vyniká. Dokáží řešit různé problémy, jsou schopni koordinovaného lovu (to zvládají ale také například některé šelmy) a umí rovněž používat nástroje (klacek, kámen,...). Velice zajímavé jsou také „šimpanzí školky“. Dospělí se v péči o mláďata střídají a učí je. Dospělý šimpanz se posadí se svými malými svěřenci kolem termitiště a ukazuje jim, jak termity sníst, aniž by jim poštípali jazyk – olízne klacek, ponoří ho do termitiště a rychle sní termity, kteří na klacku uvízli. A mláďata pak jednání opakují po něm.
Delfín – inteligence delfínů je přímo pověstná. Jsou velmi hraví (což je jednou ze známek inteligence) a velmi dobře reagují na člověka, zejména pak na děti. Zdokumentujme to na příkladu. Poblíž australských břehů byl pozorován velmi zajímavý příklad vztahu delfínů k „lidskému mláděti“. Chlapce, který se koupal nedaleko břehu (nicméně již v poměrně značné hloubce), zničehonic obklopilo hejno delfínů. Zpočátku mu to bylo příjemné, ale živočichové se k němu tlačili stále blíže a blíže. Trvalo to několik minut a dítě už bylo jejich chováním poměrně vyděšeno! Když odpluli a chlapec se vrátil na břeh, čekalo ho překvapení. Lidé na pobřeží totiž celou situaci viděli z jiného pohledu. Pozorovali dítě obklopené hejnem, ale viděli také velkého žraloka, kroužícího kolem skupiny. Delfíni rozpoznali, že je chlapec v nebezpečí a (protože se jednalo o „bezmocné mládě“) rozhodli se ho svými těly chránit. Nedejte se zmýlit – delfíni jsou roztomilí, ale dokáží být i velmi nebezpeční a samotný žralok se před jejich přesilou vydává na ústup...
To jsou jen někteří ze savců, kteří svou inteligencí vynikají. Nečekaných výsledků však dosahují také krysy a potkani (svou hravostí si v poslední době získali místo oblíbených domácích mazlíčků), prasata (pokud je chováte, víte, že dokáží například rypákem otevřít dveřní závoru) nebo některé šelmy.
Agrant - čtenářka
ChytráŽena.cz