Květina Vánoc - Vánoční hvězdaKvětina Vánoc - Vánoční hvězda Školní rok a prázdniny ve školním roce 2024/2025Školní rok a prázdniny ve školním roce 2024/2025 Vánočka - nejoblíbenější receptyVánočka - nejoblíbenější recepty Hrajte s námi SUDOKU online !Hrajte s námi SUDOKU online !
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
pondělí 25.11. 2024
Dnes má svátek Kateřina
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY

S Italem v kuchyni - Začíná sezona chřestu

18. 04. 2010 | Televizní tipy

Emanuele si neumí představit jaro bez chřestu. Ušlechtilá zelenina jemné chuti se pěstovala již ve starověku. Známe bílý, zelený a fialový chřest. Stejně jako artyčoky, s nimiž vařil minule, vyniká chřest lékařský skvělými dietetickými vlastnostmi. Manu špargl miluje a předvede divákům klasické recepty z této zeleniny, která se mezi válkami pěstovala hojně i u nás v Polabí a v Ivančicích.

Pak tradice upadla a snad se znovu vrátí – chřest si to zaslouží. Je důležitou složkou evropské kuchyně, zejména francouzské, belgické, italské a německé. Ze své lyžovačky vytěžil italský kuchař maximum, a tak se podělí o další tyrolské recepty, které se vaří na horské chatě u Tonyho. Možná se diváci vrhnou ke sporáku, hned jak skončí pořad S Italem v kuchyni, protože patnáctý díl zaručeně rozdráždí jejich chuťové buňky. Každý si přijde opravdu na své, dokonce i ti, co chřest dvakrát nemusí. Nezapomeňte sledovat vaření a cestování S Italem v kuchyni v neděli v 18.00 na Primě!


Rizoto s krevetami a chřestem

Na tento báječný recept potřebujeme zelený chřest. Jak poznáme, kde končí dřevnatý stonek? Vezmeme výhonek a ohneme ho do luku. Tam, kde praskne, končí nepoživatelná část. Stonek jemně oloupeme. Dáváme pozor, aby se nepoškodila hlavička. Výhonky uvaříme v mléce (10 až 15 minut al dente). Rizoto děláme stejným postupem, jaký jsme si zopakovali v minulé epizodě. Cibulový základ orestujeme na směsi olivového oleje a másla. Emanuele na něm opeče krevety mazzancole. Pokud tyto divoké krevety nemáme, bohatě nám postačí tygří. Vše zalijeme bílým vínem a krevety po chvíli vyjmeme. Přichází čas na rýži a dolévání vývarem. Emanuele má ve své restauraci vývar vždy po ruce, z odřezků a zbytků kostí si ho tam sami vaří až dvakrát denně. Když je rizoto způli hotové, přidáme do něj hlavičky chřestu. Zbytek zeleniny rozmixujeme v mléčném vývaru na krém. Tak ve třech čtvrtinách před změknutím rýže přidáme krevety a krém. Parmazán se v tomto případě také nepřidává, protože by přebil jemnou chuť korýšů a šparglu. Zakapeme olivovým olejem a ozdobíme zelenou petrželí.

 

Bílý chřest s holandskou omáčkou – evropská klasika

Bílý chřest si zaslouží více čištění než jeho zelený bratříček. Pečlivě oloupané stonky uvaříme ve vodě doměkka. Zvlášť si uvaříme vodu s octem a celými zrnky pepře na omáčku. Octovou vodou šleháme chvíli se žloutkem ve vodní lázni a po chvíli přidáme po kapkách přepuštěné máslo – je to dost podobné jako příprava domácí majonézy. Pak ještě citronovou šťávu a šleháme dál. Osolíme a teplou omáčku úhledně nalijeme na porci vařeného chřestu. Vytvořili jsme spíš předkrm, můžeme přidat ještě parmazán a strouhanku. Jde o ideální a celosvětově nejznámější delikátní spojení.

Gratinovaný zelený chřest s parmazánem, strouhankou a máslem

Zapékací misku „pomazlíme“ máslem – jak říká Manu – a vložíme do ní předvařený chřest. Posypeme parmazánem… Sýr se začíná sám rozpouštět, přisypeme trošku strouhanky a nešetříme rozpuštěným máslem. Zapékáme v troubě čtyři minuty při 180 stupních dozlatova a vytáhneme lehce gratinovanou, křupavou a zdravou dobrotu. Tetelí se oko i nozdry. To ale není všechno, protože nás čekají další recepty z Tyrol!

S Italem na horách

Vracíme se do Jižního Tyrolska, kde Tony přivítá našeho Itala panákem grappy. S rodinou zde provozuje chatu už devět let a jeho šikovný syn diváky naučí pár místních specialit. Ta první zní velmi povědomě, ale v detailech se liší. Základem špekových knedlíků se zelným salátem jsou dva až tři dny staré žemle kaisrovky. Nakrájíme je na drobné kostičky, do mísy k nim přidáme hrst pokrájené pažitky, na másle osmaženou bílou cibulku a tyrolskou slaninu (nešetříme). Vše smícháme s moukou (v tomto případě hladkou), vajíčky a mlékem. S pomocí vody vytvoříme pravidelné, pevné a hladké koule. Menší než tenisák, ale větší než golfový míček. Vaříme v osolené vodě 8 až 10 minut. Skvěle k nim chutná salát z bílého zelí. Syrové zelí nakrájíme na nudličky a smísíme s jablečným octem (ne balsamico!) a olejem, opepříme, osolíme, okmínujeme a necháme rozležet do druhého dne. Kmín je důležitý nejen pro chuť, ale i pro trávení. Servírujeme na talíři se salátem, na porci maximálně tři knedlíky, které ještě posypeme parmazánem, polijeme rozpuštěným máslem a ozdobíme pažitkou.

Těstoviny s černým pečivem

Zní to trochu zlověstně, ale jde o skvělou rustikální pastu, kterou si můžeme připravit i sami. Smícháme třetinu jemné strouhanky, mouku ze špaldy a pšeničnou mouku. Přidáme lžíci oleje a tři celá vejce. Uhněteme válec těsta jako na knedlíky a necháme ho v lednici ve fólii odpočinout aspoň půl hodiny. Nakrájíme podélně na pláty a vyválíme je strojkem na nudle nebo ručně. Svinuté pokrájíme na silnější nudle. Tužší těsto je na povrchu hrubé – ideální materiál, na němž ulpí omáčka i sýr. Nudle necháme asi půlhodinu proschnout a můžeme je vařit. Změknou do dvou minut. Mezitím nakrájíme špek, pórek a gorgonzolu, připravíme si máslo, smetanu a bílé víno. Na másle osmažíme kostičky špeku, nudličky pórku, vše zalijeme bílým vínem a posléze vývarem nebo vodou. Přidáme lžíci smetany a kostky gorgonzoly. Až se rozpustí, přimícháme do pánve k omáčce uvařené nudle a jídlo okořeníme muškátem a pepřem. Už ani nesolíme. Podáváme lehce posypané pažitkou, což je evidentně oblíbená bylina, odolná i vůči horskému klimatu.

Pohár s mascarpone a šlehačkou připomene Emanuelovi zasněžený vrchol, s nímž se právě loučí. Dvě vejce rozšlehá s cukrem a za stálého míchání vše vlije do teplého mléka, kam ještě přisype trochu solamylu nebo hladké mouky. Dále potřebuje lískové oříšky a mandle, které si předem naporcoval a nasucho upražil, a nastrouhanou čokoládu. Vše smíchá s balením krému mascarpone a chvíli šlehá. Směs nalije do pohárů, které potřebují ještě dvě hodiny v chladnici, aby ztuhly a zhoustly. Před podáváním vše ozdobí kopcem šlehačky a navrch posype oříšky a čokoládou. Arrivederci, bílá horo! A jedno černé piccolo na závěr epizody i dovolené nesmí chybět, to by nebyl Ital Italem.

 

Zdroj: Prima

 

Gabriela Straková

ChytráŽena.cz



Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
Hodnocení
Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Pouze přihlášení mohou vkládat komentáře. Přihlásit se.

Komentáře
Obrázek uživatelky
profil
Chřest už jsem jednou dělala a byl skvělý. Takže díky za inspiraci.
Obrázek uživatelky
profil
Ani nevím jak chřest chutná, takže do toho asi nepůjdu Smajlík
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip


NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles