Metličky jsou modré, nafialovělé i modročervené nepřehlédnutelné žilky nacházející se nejčastěji na zevních stranách stehen a bérců. Objevují se i na obličeji. Mají podobu drobných žilek průměru 1 – 1,5mm či drobných pavučin, které mohou vystupovat na povrch. Přestože se jedná o problém povrchových žil, mohou metličky provázet i nepříjemnosti jako pocit tíhy, napětí či bolest nohou apod.
I když výskyt metliček je hlavně podmíněn genetickou dispozicí - až z 80%, ovlivnit jejich vznik i zhoršení mohou, ale i další zevní vlivy:
- nadváha
- nedostatek pohybu
- časté a dlouhodobé sezení či stání
- hormonální nerovnováha - především v těhotenství
- hormonální antikoncepce s estrogeny
- kouření
„Rozvoj metliček u žen s genetickými dispozicemi výrazně ovlivňuje kombinovaná hormonální antikoncepce s estrogeny,“ varuje primář MUDr. Ota Schütz z pražské kliniky.
Podle něj metličkám neprospívá ani přílišné vystavování se slunečním paprskům. Škodlivé UV záření totiž poškozuje kolagen, který tvoří stěnu drobných cévek. Ta se pak ztenčuje a usnadňuje rozšíření cévního průsvitu. A tím jsou cévky nápadnější.
Absolutní prevence neexistuje díky genetické dispozici, kterou zatím nejsme schopni ovlivnit. Prevencí dalšího zhoršování a rozšiřování metliček je pak radikální řešení. Lidem s křečovými žilami prospívá jakýkoliv sport kromě jízdy na koni, jež může zhoršovat větší křečové žíly.
Jak odstranit metličky
Nevzhledných metliček se lze zbavit hned několika způsoby a je na rozhodnutí zkušeného lékaře, pro jaký způsob se u konkrétního případu rozhodne. V každém případě by žena měla nejprve podstoupit důkladné vyšetření cévního systému - nejprve klinicky a následně barevným duplexním ultrazvukem. Tak aby lékař mohl odhalit pravou příčinu problému a zároveň zvolit nejvhodnější léčbu. Metličky se totiž často vyskytují společně s většími křečovými žilami.
Samotné metličky se nejčastěji odstraňují pomocí sklerotizace a laseru
Sklerotizace – kosmetická injekční téměř bezbolestná metoda, při které se do metliček vstříkne speciální roztok speciální jehličkou, který zničí vnitřní žilní výstelku. Při současné kompresi takto ošetřené žilky v ní přestane následně proudit krev, cévní stěny se slepí a do 6 týdnů se žilky samy vstřebají.
Po samotném zákroku se proto na ošetřenou končetinu aplikuje na 1 až 2 týdny kvalitní elastická zdravotní punčocha II. kompresní třídy, dříve trvalý tlakový obvaz, aby se zamezilo opětovnému průtoku krve. Výhodou této metody je lepší efekt u větších metlic a její nižší cena.
Ošetření pomocí barvivových laserů - laserové paprsky se dokážou dostat až do cévy aniž by porušily kůži, tam se následně světelná energie přeměňuje v krevním barvivu hemoglobinu v tepelnou a tím se natrvalo naruší celá postižená céva, která se tak uzavře.
Tento způsob terapie je vhodný pro nejmenší metlice a „pavoučí sítě“, není nutná následná komprese. Zde je však třeba počítat s vyšší cenou a skutečností, že žádná ze zdravotních pojišťoven se na laserové léčbě nepodílí.
Pokud vás trápí metličky a toužíte mít krásné nohy do léta, pak s léčbou rozhodně neotálejte. Počítejte s tím, že po sklerotizaci a laserové léčbě není vhodné ošetřená místa vystavovat na slunci následných 6 týdnů.
„Vzhledem k tomu, že se jedná spíše o kosmetickou léčbu, doporučujeme problém vyřešit do začátku léta. Větší křečové žíly, které mohou vyvolávat komplikace, za použití vhodných moderních metod operujeme i v létě,“ dodává MUDr. Ota Schütz.