V zimním období vyhledáme místa, kde je teplo. I proto stoupá návštěvnost wellness center, které mají sauny. Málokdy v nich ale potkáme děti. Znamená to tedy, že se nesmí saunovat? A pokud ano, platí pro ně jiná pravidla než pro dospělé?
Kdy začít?
Přestože Finové saunují své děti již asi po dvou týdnech od porodu, čeští lékaři mají jiný názor. Teprve v předškolkovém věku jsou děti schopné vyjádřit své reakce na neobvyklé prostředí saunové lázně. Jen je třeba, aby bylo dítě dokonale zdravé a před prvním prohříváním v sauně podstoupilo lékařskou prohlídku.
Jaká teplota?
Děti se zahřívají mnohem rychleji než dospělí. Délka prohřívání, která je pro dospělé obvykle 8 - 15 minut, se musí proto zkrátit. Liší se podle věku. Kojenci a mladší batolata se prohřívají zásadně jen krátce, maximálně do 3 minut, ale ani u větších dětí se nemá přesahovat 5 minut.
A jakou tedy zvolit teplotu? Nejteplejší místo v sauně je ve výšce asi 175 cm a má mít maximálně 90°C, to znamená, že ideální místo pro saunování dětí je ve spodní části kabiny. Doporučujeme je umístit do 90 cm nad podlahu, kde je pro ně vhodná teplota okolo 65°C, nezapomeňte, že malým dětem stačí jediné prohřátí.
Matky se během prohřívání pečlivě o dítě starají, pokud leží na lehátku, chrání ho svým tělem nebo jej drží v náručí. Větším dětem, které už navštěvují mateřské školky, doporučujeme prohřátí a následné zchlazení dvakrát po sobě. Víc není potřeba. Ochlazování je krátké, u menších dětí probíhá pod sprchou v náručí matky. Nikdy se nepoužívá ledová voda, stačí vlažná.
Výhody saunování
K zisku dostatečné imunity, nikoli ovšem absolutní - i saunové dítě může onemocnět - se doporučuje saunovat jedenkrát týdně. Vyberte si pravidelný den v týdnu, nejlépe po celodenní práci, navečer okolo 18. hodiny. Příjemné prohřátí nabudí hlad k jídlu a vyvolá uklidnění a následný hluboký osvěžující spánek.
Proč je saunování vhodné i pro děti? Ty, které se pravidelně saunují, nejsou tak často postiženy virózami horních dýchacích cest. Pokud onemocní, je průběh nemoci lehčí a většinou nevznikají komplikace.
Kam jít
Co odborníci rozhodně nedoporučují, je prohřívání se ve veřejných saunách. Své malé děti bych do společného saunování s různými dospělými ve veřejných saunách nevodil hlavně z hygienických důvodů. Nikdy nevíte, kdo tam byl před vámi.
Nejvhodnějším místem pro saunování s dětmi je tedy domácí sauna. Saunu můžete mít jak v rodinném domě, tak v panelovém bytě. Naše firma využije i malý prostor a postaví vám tak saunu na míru.
Správný postup při saunování
1. Očista – před vstupem do sauny se dítě osprchuje vlažnou vodou. Nejprve nohy, poté záda, ruce, břicho a nakonec hrudník. Obličej se opláchne vodou z dlaně.
2. Sauna – dospělí kontroluje reakce dítěte na horko, při neklidu saunu společně opouští.
3. Ochlazení – probíhá v náručí pod sprchou s vlažnou vodou. Hlava se vynechává. Starší děti je lepší ochlazovat na čerstvém vzduchu.
4. Ukončení – dítě se celé osuší i s vlasy. Poté se mu podá ovocná šťáva a uloží se k odpočinku.
Zdroj: Dyntar.com
Karel Dyntar
odborník na sauny