-Komerční sdělení-
Nejenom ženy, ale dnes i mnozí muži, jsou na vzhled svých vlasů velmi citliví. V ulicích je stále více vidět mladíky s módními vlasovými kreacemi, hipsterský look vládne pánským holičstvím a kadeřnictvím. Když se však ve vlasech objeví nepříjemně svědící mastné lupy, ani sebelepší účes na nikoho dojem neudělá. Právě ložiska šupící se kůže na čele a v obočí, lupy ve vlasech nebo prasklinky kůže za ušima mohou být příznaky onemocnění, které se nazývá seboroická dermatitida.
Jak vzniká…
Příčina nemoci není lékařům zcela jasná, jisté však je, že se nejedná o alergickou reakci na kosmetiku nebo léky. Na onemocnění mají pravděpodobně podíl jak nadměrná produkce kožního mazu, tak přemnožené kvasinky rodu Malassezia neboli Pityrosporum. Další příčinou propuknutí seborey může být hormonální nerovnováha či stres. Seboroickou dermatitidou trpí nejčastěji muži středního a staršího věku, výjimkou však nejsou ani osmnáctiletí mladíci!
Druhou významnou skupinou jsou malé děti do 18 měsíců věku, u nichž časem obtíže zpravidla zcela mizí.
Jaké jsou nejčastější projevy seboroické dermatitidy…
Seborea nejčastěji postihuje obličej a vlasovou část hlavy, objevuje se na kůži čela, v obočí nebo za ušima vznikají mastné šupiny. Ve vlasech se nadměrně tvoří lupy, někdy se odlupuje dokonce silná rohovinová vrstva kůže v celé vlasové části hlavy. Může být postižen také hrudník a záda v místech, kde je zvýšený výskyt mazových žláz, tedy hlavně ve střední části. Šupící se kůže bývá zarudlá a může svědit.
U kojenců se seboroická dermatitida nejčastěji projevuje jako nažloutlé mastné šupiny ve vlasech, které pokrývají i větší plochy.
Léčba…
U miminek je řešení celkem snadné. Stačí promazávat šupinatá místa mastnějším krémem nebo olejíčkem, nechat hodinu až dvě působit a pak velmi jemně setřít či vyčesat kojeneckým kartáčem na vlásky. Problém se už většinou podruhé neobjeví.
Dospělým pacientům pomůže správně zvolená dermokosmetika z lékárny s antiseboroickými vlastnostmi. Zabrání opětovné tvorbě mastných lupů, strupů a vytváření fleků, vlasovou pokožku uklidní a zmírní pocity napětí i svědění. Kvalitní šampon proti seboroické dermatitidě by měl obsahovat například pyrithion zinku, který aktivně působí na přemnožené kvasinky na kůži. Jeho velkou výhodou je nízká rozpustnost ve vodě, díky čemuž vytváří na kůži hlavy drobné krystalky, které účinkují ještě dlouho po umytí vlasů. Další vhodnou účinnou látkou je bílý ichtyol, který snižuje tvorbu kožního mazu, působí protisvědivě a celkově kůži regeneruje. Tyto aktivní složky šamponů ovlivňují mikroflóru pokožky hlavy a napomáhají obnovit její přirozenou rovnováhu. Obě výše zmíněné účinné látky najdete například v dermatologickém šamponu Mediket Ictamo, který přispívá k řešení projevů seborey a navíc je velmi vhodnou náhradou dehtových šamponů.
Velmi důležité je používat vhodně zvolenou dermokosmetiku pravidelně, první pozitivní výsledky se totiž často dostaví až po dvou či třech týdnech používání. V případě, že příznaky přetrvávají delší dobu, je potřebné navštívit kožního lékaře, který stanoví správnou diagnózu a doporučí vhodnou terapii.
Dalším bodem terapie je správná životospráva. Základem by měla být pestrá a vyvážená strava s dostatečným přísunem vlákniny a vitamínů C, E a betakarotenu. Mnozí pacienti udávají zlepšení svých obtíží u zvýšené konzumace ryb, čerstvým mléčných výrobků a syrové zeleniny. Vhodný je dietní režim omezující živočišní tuky a sladkosti. Milovníci kyselých a pikantních dobrot si musejí nechat zajít chuť. Každý by však měl sledovat, která potravina konkrétně stav seborey zhoršuje a té se následně vyhýbat.
Dopřejte si také dostatek pohybu a spánku, nezapomínejte po práci relaxovat. Je-li to možné, pobývejte na sluníčku, jeho paprsky mají blahodárný vliv nejen na projevy seboroické dermatitidy!