Velký roční horoskop na rok 2025Velký roční horoskop na rok 2025 Školní rok a prázdniny ve školním roce 2024/2025Školní rok a prázdniny ve školním roce 2024/2025 Hrajte s námi SUDOKU online !Hrajte s námi SUDOKU online ! Jarní prázdniny 2025 – termínyJarní prázdniny 2025 – termíny
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Úterý 21.01. 2025
Dnes má svátek Běla
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY

Šest tipů, jak vybírat zdravé potraviny

8. 06. 2017 | Péče o tělo
Léto nám pomalu ale jistě klepe na dveře a spousta z nás se moří v posilovnách a drží přísné diety. Na cestě za vysněnou postavou však kolikrát nevědomě chybujeme v naprostém základu – při výběru správných potravin.

Pokud jste si za svůj letošní cíl stanovili změnu stravovacích návyků, je na čase začít hned. Často bývá opravdu těžké vyznat se při nákupu v tom, co je zdravé a co se naopak zdravě jen tváří. Zde je pár tipů, jak v tom mít jednou a provždy jasno.

NÁKUPNÍ NÁVYKY

Každému vyhovuje jiný způsob nakupování potravin a přípravy jídel. Někteří preferují jídelníček s pravidelně se opakujícími pokrmy, jiní zase plánují každé své jídlo, píší si podrobné nákupní seznamy a pro zpestření rádi zkouší nové recepty. V každém případě vařte z čerstvých surovin a nakupujte pouze na pár dní dopředu. Zamezíte tak zbytečnému plýtvání a navíc ještě ušetříte.

ČTĚTE SLOŽENÍ

Štítky nutričních hodnot na obalech jsou jedním z největších pomocníků při výběru potravin. Pomohou vám porovnat množství tuků, bílkovin, cukru a kalorií u různých produktů, a tím vám ulehčí jejich výběr. Dávejte si obzvlášť pozor na složení a počet obsažených složek. Zvýšenou pozornost věnujte přidané chemii v potravinách, jako jsou aditiva (barviva, konzervanty, stabilizátory, emulgátory, zahušťovadla a další), potravní doplňky (např. vitaminy a minerální látky) a aromata. Snažte se vyvarovat chemickým koktejlům, které se mohou vážně podepsat na vašem zdraví.“


MALÉ ZMĚNY, VELKÉ VÝSLEDKY

Zpočátku vybírejte nízkokalorické verze svých oblíbených potravin. Rozdíly v nutričních hodnotách se vám můžou zdát malé, ale každý gram se počítá. Ať už se jedná o salátové zálivky, pomazánky, mléčné výrobky, nebo dokonce dezerty – přechod na odtučněné verze potravin vám může ušetřit spoustu kalorií. Jen pro představu, šálek plnotučného mléka má 150 kcal a 9 gramů tuku, zatímco odtučněné mléko 90 kcal a pouhé procento tuku. Také přechod z mletého hovězího masa na krůtí či kuřecí může snížit u 200g porce příjem tuku o téměř 10 gramů a cca 50 kcal. S příjmem nadbytečného cukru a chemických náhražek u mléčných výrobků s příchutí zatočíte koupí bílého jogurtu, který osladíte čerstvým ovocem a medem. Postupně nahrazujte i rafinované škroby zdravějšími alternativami. Ochutnejte hnědou rýži, celozrnné těstoviny, kuskus, quinou, ovesné vločky a dejte šanci také luštěninám, bohatému zdroji bílkovin.

NEBOJTE SE EXPERIMENTOVAT

Pokud nejste připraveni na radikální změnu jídelníčku, můžete začít s postupným zařazováním jedné nové potraviny týdně. Obohatíte své jídlo o další živiny, zpestříte si jídelníček a navíc objevíte zcela nové chutě. Máte-li ve svém městě farmářské trhy, nakupujte čerstvé suroviny od lokálních dodavatelů. Dostanete tak potraviny plné chuti, zaručeně čerstvé a dokonce mnohdy i levnější, než kdybyste je nakoupili v supermarketech. Navíc farmářské produkty déle zachovávají zdravé živiny.

DEJTE ŠANCI RYBÁM

Také jste jako děti od svých rodičů slýchávali, že jsou ryby zdravé, a že když je nebudete jíst, dostanete lžíci rybího tuku? Ryby jsou totiž výborným zdrojem kvalitních bílkovin, vitamínů, minerálních látek a vzácných omega 3 mastných kyselin. Nakupujte čerstvé ryby a do zásoby zas kvalitního tuňáka a lososa v konzervě. Jejich příprava nezabere moc času a navíc jsou cenově dostupné. Použijte tuňáka k přípravě omáčky na těstoviny místo obvyklého mletého hovězího, nebo přidejte do salátu lososa místo kuřecího masa. Během chvilky tak připravíte zdravé a lehké hlavní jídlo.

PORAĎTE SE

A to nejdůležitější nakonec. Jakákoli životní změna, byť sebemenší, musí být chtěná. V začátcích se nebojte obrátit na zkušenější kamarádku nebo výživovou poradkyni. Časem získáte jistotu ve výběru zdravých surovin, které se automaticky stanou součástí vašeho jídelníčku. Věřte, že pokud vytrváte, zlepší se vám zažívání, pleť i sebevědomí.

Zdroj, foto: Herbalife


Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
 



Komentáře
Obrázek uživatelky
profil
Bylo by dobré, kdybyste aspoň ovládali český jazyk.
Takhle jste tak maximálně za šašky.
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip


NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles