se vyvarujte pobytu na přímém slunci mezi 11. a 15. hodinou, kdy jsou paprsky nejsilnější.
2. Používejte pokrývku hlavy a sluneční brýle – na přímé slunce choďte jen s pokrývkou hlavy a slunečními brýlemi s ochranným UV filtrem.
3. Dodržujte dostatečný pitný režim – v průběhu opalování dbejte na pravidelný přísun tekutin. Vypít bychom měli alespoň 3 litry tekutin denně.
4. Řiďte se podle svého fototypu – každý typ kůže je jinak odolný vůči slunečnímu záření. Mějte vždy na paměti, do které kategorie fototypu se hodíte nejlépe a tomu uzpůsobte i svůj pobyt na slunci.
5. Používejte kvalitní opalovací přípravky – ultrafialové záření se skládá z UVA a UVB paprsků. Jen výrobky s ochranou proti oběma dohromady mají ten správný účinek. UVA paprsky nehřejí, ale pronikají hluboko do kůže, kde mohou způsobit změny v buňkách, které vedou ke vzniku nádorů, vrásek a pigmentových skvrn. UVB paprsky mohou způsobit spálení kůže, puchýře a vyrážky.
6. Nezapomínejte na odražené sluneční paprsky – pokud se koupeme ve vodě, působí na nás paprsky přímého slunce, ale i paprsky odražené od vodní hladiny. V bezpečí nejsme ani na souši. Bílé stěny domů fungují jako pomyslné zrcadlo, přes které se sluneční záření snadno odrazí. Je tedy důležité chránit se neustále.
Vyvarujte se přímému slunečnímu záření pokud:
• máte citlivou pokožku – ta se může se projevit tzv. fotosenzitivní reakcí (vyrážky, puchýře, červené skvrnky);• užíváte léky, které zvyšují citlivost na slunce (např. antibiotika tetracyklinového typu, cefalosporiny, antidiabetika, antihistaminika, antirevmatika, psychofarmaka, léky na srdce);
• pozor při užívání hormonální antikoncepce (může způsobit hormonální pigmentace, tzv. melasma);
• těhotenství (vlivem hormonálních změn může vzniknout tzv. melasma);
• trpíte infekčním onemocněním;
• máte na tělě větší počet pigmentových znamének nebo se v rodině vyskytl zhoubný nádor melanom.