Květina Vánoc - Vánoční hvězdaKvětina Vánoc - Vánoční hvězda Školní rok a prázdniny ve školním roce 2024/2025Školní rok a prázdniny ve školním roce 2024/2025 Vánočka - nejoblíbenější receptyVánočka - nejoblíbenější recepty
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
Sobota 23.11. 2024
Dnes má svátek Klement
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY

Sezóna klíšťat na vrcholu

10. 09. 2006 | Nemoci

Vše začíná většinou bolestmi hlavy a vysokými horečkami, končit může i zánětem mozkových blan. Při včasném stanovení diagnózy skončíte jen několik týdnů v nemocnici. A diagnóza? Lymská borelióza – nemoc, která spolu s klíšťovou encefalitidou číhá na místech, kam si lidé chodí odpočinout. A právě teď je její sezóna na vrcholu.



Obě choroby přenášejí klíšťata. Dříve si člověk tohoto parazita přinesl většinou z lesa či louky, dnes se klíšťata zabydlela i ve městech. Důvod je jednoduchý – hojně rozmnožení hlodavci jsou v zimě výbornými společníky a pomáhají klíšťatům přezimovat. Proto se klíšťata vyskytují nejen ve větších městech, ale i vyšších nadmořských výškách. Boreliózou je nakažených dvacet až třicet procent klíšťat, encefalitidou jen procenta dvě.



Nemoc se projeví až po týdnech

Lymská borelióza i klíšťová encefalitida jsou zrádné hlavně proto, že jejich příznaky se objeví až několik týdnů poté, co se člověk infikovaného klíštěte zbaví. O něco rychlejší průběh má encefalitida – inkubační doba trvá dva až tři týdny. Lidé si často myslí, že boreliózu ohlašuje velká červená skvrna o průměru několika centimetrů. Ta se však vyskytuje jen u poloviny pacientů a vůbec nemusí být na místě, kde bylo klíště přisáté. Podobně jako encefalitida začíná borelióza bolestmi hlavy, ale bez horeček.


Pomůže očkování ?

Pokud už encefalitida propukne, nejsou na ni léky, tělo si s ní musí poradit samo. Lidé si však předem mohou u lékaře zaplatit očkování. Zato však na lymskou boreliózu, kterou klíšťata také přenášejí neexistuje očkovací látka. Nemoc přitom může skončit i zánětem mozkových blan a zánětem mozku. Do tohoto posledního stádia dojde zhruba 20% pacientů, zbytek projde fází podobných chřipce nebo dokonce vůbec neonemocní.


Proč se lidé nechrání ?

Letní počasí a slunné dny lákají na koupaliště, do přírody nebo k posezení v parku. A právě tam lidé podle hygieniků zapomínají na ochranu před klíšťaty. Přitom za minulý rok zemřeli na klíšťovou encefalitidu tři lidé a dalších 643 případů ošetřili lékaři.


Letos hygienici evidují už sedmdesát dva nakažených. U lymské boreliózy jsou čísla ještě vyšší. Letos se s ní léčilo už 952 pacientů, ročně onemocní tři až čtyři tisíce lidí. Tato nemoc se přitom vyskytuje na celém území republiky, zatímco encefalitida má ohniska hlavně v jižních a východních Čechách a ve Slezsku.





Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
 
Čtěte také


Pouze přihlášení mohou vkládat komentáře. Přihlásit se.

Komentáře
Obrázek uživatelky
profil
Měla jsem klíště na základní škole. Tenkrát se o tom nemluvilo. Až nedávno mi lékaři řekli, že jsem prodělala boreliozu a tělo se s tím popralo.Smajlík
Obrázek uživatelky
profil
Největší stres v životě jsem si prožila, když má jediná dcera dostala v devíti letech zánět mozkových blan, lékaři nás připravovali na nejhorší. Naštěstí všechno se v dobré obrátilo, ovšem klíště jsme nenašli.
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip


NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles