Výskyt klíšťat se navíc neomezuje jen na vysokou trávu – chytit tohoto malého parazita můžete i v lese, v parku, v blízkosti břehů řek a rybníků, na okrajích lesoparků a strží. V podstatě na jakémkoliv trochu „přírodnějším“ je na místě opatrnost.
Ne každé klíště znamená hrozbu. Mnohá z nich jsou však infikovaná a mohou člověku způsobit vážné zdravotní problémy. Proto je dobré být ve střehu pokaždé, když si na kůži tohoto parazita najdete.
Čím může klíště člověka ohrozit
Mezi nejčastějšími nemocemi přenášenými klíšťaty se objevují lymeská borelióza a klíšťová encefalitida. Zatímco proti borelióze zatím neexistuje prevence, proti klíšťové encefalitidě je dostupné očkování. Pokud na sobě po kousnutí klíštěte zaznamenáte příznaky jako bolesti hlavy, únavu, nevolnost, bolesti svalů a kloubů nebo horečku, zbystřete. V této fázi už je na očkování pozdě, ovšem na vyhledání odborné pomoci nikoli.
Jak se proti klíštěti bránit
Na mýty o ochraně v podobě konzumace obřích dávek česneku (třeba při té snídani pod širým nebem) raději zapomeňte. Odpudíte tím maximálně tak své bližní, v boji proti klíšťatům česnek výhru nezajistí. Naopak dlouhé oblečení, které odhaluje minimum kůže, vás před parazity může částečně ochránit. Jako krátkodobou ochranu je také vhodné použít repelent. Očkování proti encefalitidě se vyplatí všem milovníkům přírody. Zdravotní pojišťovny na ně přispívají, přehled příspěvků naleznete například na www.pozorkliste.cz.
Ovšem abyste byli co nejvíce v bezpečí, je vhodné zkombinovat všechny zmíněné kroky – riziko potom klesne na minimum. Ať na táboření i výlety zůstanou jen hezké vzpomínky.
Zdroj, foto:www.pozorkliste.cz