Velký roční horoskop na rok 2025Velký roční horoskop na rok 2025 Školní rok a prázdniny ve školním roce 2024/2025Školní rok a prázdniny ve školním roce 2024/2025 Hrajte s námi SUDOKU online !Hrajte s námi SUDOKU online ! Jarní prázdniny 2025 – termínyJarní prázdniny 2025 – termíny
Chytrá žena na Facebooku
Kategorie
Přihlášení
Jméno :

Heslo :


  trvale

Dnes je
pondělí 20.01. 2025
Dnes má svátek Ilona
Vyhledávání
Doporučujeme
 
 
 

Naše speciály
ZAJÍMAVÉ TIPY

Spokojenost ve školce souvisí i se zdravým zrakem

21. 06. 2019 | Péče o tělo
Dětské oční vady, které se neodhalí včas, mohou děti poznamenat až do dospělosti, kdy se jich už nelze tak jednoduše zbavit. Období zápisů do školek, které aktuálně probíhá, je jedním z nejdůležitějších mezníků, kdy by se s léčbou dosud neléčených vad mělo začít. Preventivní prohlídky zraku u tříletých dětí, které nespolupracují s lékařem můžete naplánovat na specializovaném pracovišti zaměřeném na dětské oční vady.

Ještě před předškolní docházkou, tedy ve věku 3 let, by měly děti absolvovat preventivní prohlídku u očního lékaře. Špatné vidění se totiž může neblaze podepsat na spokojenosti dítěte ve školce a hlavně na jeho následné školní docházce. Dítě, které špatně vidí, se mnohem dříve unaví, ztrácí koncentraci, bývá nepozorné, roztržité, začíná zlobit a některé návyky si pak přenáší i do dalšího života.
 
Dětský zrak je sledován už od prvního dne života a následující rok u pediatra, který v případě podezření na oční vadu odešle dítě k odborníkovi. Nicméně preventivní prohlídky by dítě od třech let mělo absolvovat každoročně, stejně jako kontroly u jiných specialistů. Rodiče by zrak dětí měli sledovat průběžně a jakékoli odchylky konzultovat s lékařem, zvláštní pozornost dětskému zraku by měli věnovat v rodinách, kde se vyskytuje krátkozrakost, dalekozrakost, tupozrakost nebo šilhání, jež patří k nejčastějším dětským očním vadám. Včasná preventivní prohlídka může zachránit dítěti zrak na celý život.

dítě s brýlemiKaždé dítě se rodí dalekozraké


Předškolní děti typicky trpívají dalekozrakostí, která je vrozená a do určité míry a určitého věku i přirozená. Projevem vyšší dalekozrakosti tedy bývá časté mžourání, mnutí očí či bolesti hlavy, může se objevit i nezájem o hru s malými předměty, malování, případně i častější pády, zakopávání. Rodiče by podobné varovné signály rozhodně neměli podceňovat a vydat se k odborníkovi hned. Včasnou léčbou pomocí brýlové korekce se tato vada dá zcela odstranit, o pár let později už by mohl být problém.

Tupozrakostí trpí 4 % dětí. Může skončit až slepotou


Jednou z nejzákeřnějších komplikací očních vad, která postihuje v ČR čtyři procenta dětí, je tupozrakost. Amblyopie neboli tupozrakost je funkční vada zraku, která se projevuje jako snížená zraková ostrost způsobená útlumem zrakového vnímání, a nelze ji vykorigovat pomocí brýlí ani čoček ke stoprocentní zrakové ostrosti. Vada postihuje převážně jedno oko, výjimečně obě, a velmi často vzniká jako funkční komplikace šilhání. Pro lepší představu – při správné funkci zraku se pozorovaný předmět zobrazuje na sítnicích obou očí a mozek oba obrázky spojuje do jednoho prostorového obrazu. Pokud je obraz z jednoho oka méně kvalitní, mozek dostává dva rozdílné obrazy, a tak zrakové podněty ze slabšího oka vyřadí, aby nerušily obraz vytvořený zdravým okem. Zkrátka mozek zpracovává pouze obraz z oka, které zobrazuje sledovaný předmět správně. Slabší oko mozek postupně potlačí a nepoužívá ho.

Tupozrakost lze odstranit v předškolním věku


Problémy, které tupozrakost způsobuje, se promítají i do dalších mimoškolních činností a běžného života. Dochází totiž ke ztrátě prostorového vidění, člověk se u těžších forem tupozrakosti prakticky stává jednookým. To pak velmi ovlivňuje kvalitu života a může způsobovat velké omezení v běžných činnostech, sportu, zájmech a samozřejmě později také v zaměstnání, neboť tupozraký člověk některá zaměstnání vykonávat nemůže.

Léčba tupozrakosti pomocí oční gymnastiky


Tupozrakost je možné odstranit pomocí speciálních, tzv. pleoptických cvičení, která se zaměřují na rozvoj zrakového vnímání, využívají světelných podnětů, rozvoj barvocitu, zlepšení orientace v prostoru, cvičí zrakově motorickou orientaci atd. Cvičení je založeno na principu oko-ruka, oko-noha, oko-paměť a maximálně využívá hravost a fantazii dítěte.

Možnosti a druhy cvičení jsou velmi rozmanité. Vhodné jsou například postupy obkreslování obrázků, navlékání korálků, vystřihovánky, různé skládačky, pexesa apod. Poslední dobou se objevují i speciální počítačové hry pro cvičení dětí s tupozrakostí. Všechna cvičení musí probíhat se zakrytým lépe vidoucím okem, aby se postižené oko nutilo zapojovat co nejvíce. Struktura a četnost cvičení se stanovuje na základě vyšetření a k vyléčení je zpravidla zapotřebí i cvičení pod odborným dohledem na speciálních přístrojích.

Zdroj, foto: DuoVize



Tento článek také můžete
* Přidat do oblíbených FACEBOOK Přidat na Facebook
GOOGLE Přidat na Google
TISK Vytisknout Linkuj
 


Pouze přihlášení mohou vkládat komentáře. Přihlásit se.

Komentáře
Žádné komentáře
Aktuální soutěže
Komerční prezentace
 
 
 
Náš tip


NAVŠTIVTE NÁS ...
PŘIDAT MEZI OBLÍBENÉ NÁPOVĚDA VŠEOBECNÉ PODMÍNKY Zásady ochrany osobních údajů KONTAKT © Všechna práva vyhrazena   DESIGNED by   RSS 

Publikování nebo šíření obsahu serveru bez písemného souhlasu autora JE ZAKÁZÁNO !
Smajlíci: Copyright © Aiwan. Kolobok smiles