Soutěž vyhlašuje každoročně Jednota tlumočníků a překladatelů, odborná porota je složena ze zástupců všech profesních překladatelských a tlumočnických organizací České republiky, nakladatelů a dalších odborníků. Slavnostní vyhlášení výsledků proběhlo v rámci 13. mezinárodního knižního veletrhu „Svět knihy Praha 2007“.
Porota ocenila jak velký rozsah Slovník nespisovné češtiny pokrývající nespisovné vrstvy českého jazyka od klasické mluvy podsvětí přes profesní slangy až po slang současné mládeže, tak etymologický výklad původu slov, který přináší mnohé dosud neznámé souvislosti.
Předsedkyně JTP Amalaine Diabová při předání ceny připomněla, že rozšíření počtu hesel v druhém vydání na celkových 14 000 se podařilo také díky internetovým stránkám Slangy.cz . Za autorský kolektiv převzal ocenění hlavní editor Slovníku nespisovné češtiny Jan Hugo. V loňském roce v téže kategorii zvítězil Nový akademický slovník cizích slov A–Ž (Academia). Hlavní cenu letošního ročníku získala publikace Petra Voita Encyklopedie knihy – knihtisk a příbuzné obory v 15. až 19. století z nakladatelství Libri.
Spisovná čeština versus hovorová čeština
Jako spisovná čeština se obvykle chápe kodifikovaný útvar českého národního jazyka, který má funkci národně reprezentativní. Užívá se v úředních dokumentech, v oficiální komunikaci a v médiích, alespoň ve veřejnoprávních.Jde o soustavu pravidel, jejichž dodržování je v určité komunikaci závazné, norma přitom určuje nejen, jak se má psát, ale předepisuje také správnou výslovnost. Kodifikace spisovné češtiny je obsažena zejména v Pravidlech českého pravopisu, Slovníku spisovného jazyka českého a Slovníku spisovné češtiny. Střediskem kodifikace je Ústav pro jazyk český AV ČR.
Variantou spisovného jazyka je hovorová čeština, jde o jeho mluvenou podobu, užívá se v polooficiálních, resp. v neoficiálních mluvených projevech. Hovorové výrazy, na rozdíl od spisovných v užším smyslu, mají různou míru „nespisovnosti“. V našem slovníku uvádíme také nevelký počet výrazů klasifikovaných ve Slovníku spisovné češtiny jako hovorové, a to zejména z důvodu jazykových souvislostí. Jejich označení zkratkou SSČ (která znamená, že výraz je uveden ve Slovníku spisovné češtiny) pomůže čtenáři si uvědomit, kudy vede hranice mezi spisovnými a nespisovnými výrazy.
Slovník nespisovné češtiny vydalo nakladatelství Maxdorf.
ZUZI
Chytrá Žena.cz