Autor: Anuše Kejřová
Nakladatelství: Motto
Rok vydání: 2009
Rozměry:
Počet stran: 648 str.
Cena: 399 Kč
Kniha tato obsahuje skutečně úsporné a vyzkoušené předpisy s rozpočty, jídelní lístky, dietní rady a předpisy na jídla pro nemocné a různé praktické rady pro hospodyňky. Každá úprava jídla je popsána tak, že i hospodyňka vaření neznalá může ihned s úspěchem vařit a jistě se jí každé jídlo podaří. Je to veliká přednost před jinými kuchařskými knihami. Upozorněte na tuto knihu a doporučte ji všem svým známým. Zasluhuje toho.
O autorce:
Anuše Kejřová (1874 - 1926) byla majitelkou koncesované kuchařské školy, kterou založila v roce 1910 a kde také sama vyučovala.Kromě toho učila vaření ve školách a pořádala „kočovné“ kuchařské a hospodářské kurzy, v nichž učila dívky nejen vařit, ale také správně a hospodárně vést domácnost. Vydala celou řadu kuchařek, jimiž se zapsala do dějin kulinářství, a její recepty dnes patří k české klasice.
Obsah knihy Zlatá úsporná kuchařka:
- Rady pro hospodyňky - Zásady správné výživy
- Úprava a prostírání stolu
- Předkrmy, příkrmy
- Omáčky
- Saláty a majonézy
- Masa
- Zavařování ovoce
- Dětská výživa
- Výživa nemocných
Ukázka z knihy Zlatá úsporná kuchařka:
Králičí masoPečený králík na slanině:
- králičí zadek, 6 dkg slaniny, 4 dkg másla, 3 dkg cibule, 1 dkg mouky, 1 menší květák, strouhaná houska, křen, zelená petrželka
Osoleného králíka obložíme slaninou, nejlépe tak, když na hřbet dáme tence nakrájenou slaninu a nití obtočíme. Do pekáče dáme kousek másla, trochu cibulky a králíka na to vložíme. Když cibulka zarůžoví, podlijeme ho polévkou a za stálého polévání do červena upečeme. Omáčku zahustíme špetkou mouky a procedíme. Upečeného králíka, rozděleného na díly, dáme na mísu a omáčkou podlijeme. Zdobíme měkkým, ve slané vodě vařeným květákem, který mastíme rozpáleným máslem a sypeme smaženou houskou; mezi to pak klademe křenové růžičky se snítkami zelené petrželky.
Křenové růžičky
- křen, šťáva z červené řepy
Oloupaný křen škrabeme ostrým nožem od špičky pokud možno na nejjemnější vlákénka, která u konce nedořízneme a z celého kořenu odřízneme. Pak je máčíme v červené řepové vodě tak, aby jedny byly světlejší a druhé tmavší barvy. Nejlépe uděláme, můžeme-li je štětečkem smáčeným v řepové vodě různě (světleji nebo tmavěji) obarvit.
Králík na paprice
- králičí předek, sůl, 3 dkg cibule, 5 dkg slaniny, paprika, 1 koflík kyselé smetany, 2 dkg mouky
Lžíci cibule, 2 lžíce na kostičky nakrájené slaniny se špetkou papriky dáme do žluta osmažit. Na to vložíme spařené, rozkrájené králičí maso, osolíme a pod poklicí za občasného polévání polévkou je asi hodinku dusíme. Když je měkké, zalijeme je koflíčkem kyselé smetany, do níž jsme rozmíchaly lžíci mouky. Omáčku necháme povařit, zahustiti, maso vyndáme a omáčku na ně procedíme. K tomu podáváme knedlík nebo noky.
Tuto knihu Zlatá úsporná kuchařka koupíte v knihkupectví a na internetových stránkách nakladatelství Motto.
PetraC
ChytráŽena.cz
ChytráŽena.cz